Chorobę, która występuje po 25. roku życia, określamy jako trądzik późny lub trądzik dorosłych. Czasami zmiany bywają trudne do ukrycia pod makijażem i są przyczyną kompleksów, obniżając jakość życia. O ile panie mają do dyspozycji szeroką gamę kosmetyków do zakamuflowania nieestetycznych zmian na skórze, o tyle panowie są w dużo trudniejszej sytuacji.
Trądzik dorosłych – to nie rzadkość!
Bolące i uporczywe zmiany skórne u osób dojrzałych to coraz większy i nasilający się problem. Szacuje się, że trądzik dorosłych dotyka aż 54% kobiet oraz 40% mężczyzn pomiędzy 25. a 40. rokiem życia. Zdarza się nawet, że występuje dopiero u osób po 50.!
Charakterystyczna dla trądziku u dorosłych jest lokalizacja niedoskonałości. Występują one głównie w dolnych partiach twarzy, na żuchwie, brodzie, szyi i linii brzegowej twarzy. Przeważają zmiany zapalne, naciekowe, mikrocysty i grudki podskórne wyczuwalne w dotyku. Zmiany są często bolesne, u kobiet nasilają się przed miesiączką. Niestety, nieleczony trądzik pozostawia trudne do usunięcia blizny i przebarwienia na skórze. U osób w wieku dojrzałym częstym problemem jest też łojotok, a także pojawiające się z wiekiem zmarszczki. Dlatego im wcześniej zacznie się odpowiednią kurację, tym lepiej. Pielęgnacja skóry z trądzikiem dorosłych powinna więc być oparta na składnikach działających skutecznie i wielokierunkowo.
Trądzik u dorosłych - przyczyny
Istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do wystąpienia trądziku dorosłych. Są to:
- wahania hormonalne
- przewlekły stres
- nieodpowiednia dieta
- przyjmowanie niektórych leków
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
Zwykle jako pierwszą i podstawową przyczynę wystąpienia trądziku u dorosłych wskazuje się hormony. U kobiet zmiany skórne nasilają się często zwłaszcza w wyniku wahań związanych z cyklem menstruacyjnym.
Zdarza się jednak, że trądzik dorosłych doskwiera przez cały czas, bez względu na fazę cyklu. Czynnikiem, który może za to odpowiadać, jest przewlekły stres, który wpływa na nasz system hormonalny oraz sprzyja zwiększonej produkcji sebum. Dieta też ma znaczenie: warto zwrócić uwagę na to, co jemy, istnieją bowiem produkty spożywcze, które mogą sprzyjać powstawaniu problemów skórnych.
Trądzik dorosłych może być spowodowany również przez niewłaściwie dobrane produkty do pielęgnacji i makijażu, które blokują pory skóry, są komedogenne, co bardzo sprzyja wypryskom. Zmiany na plecach i dekolcie częściej będą pojawiać się też u osób noszących odzież z materiałów, które nie oddychają, np. z poliestru.
Czasami zmiany trądzikowe dotyczą pacjentów przyjmujących niektóre leki, zwłaszcza kortykosteroidy, sterydy anaboliczne i lit.
Przyczyny trądziku u dorosłych są więc bardzo złożone, a jego leczenie często stanowi wyzwanie zarówno dla dermatologa, jak i dla pacjenta.
Trądzik dorosłych – leczenie retinoidami
Wysoką skuteczność w terapii trądziku dorosłych mają między innymi retinoidy, będące pochodną witaminy A. Retinoidy, których przedstawicielem jest czysty retinol, mają szerokie zastosowanie w dermatologii w kuracjach przeciwtrądzikowych oraz przeciwstarzeniowych. Czysty retinol jest formą witaminy A, która przekształca się w komórkach skóry w aktywny kwas retinowy, wykazując wysoce efektywne, wielokierunkowe działanie. Z jednej strony stymuluje produkcję kolagenu i procesy odnowy skóry, spłycając zmarszczki i poprawiając napięcie skóry, a z drugiej przyspiesza złuszczanie martwych komórek naskórka, odblokowując pory i normalizując pracę gruczołów łojowych w okresach zmian hormonalnych i nasilającego się trądziku dorosłych. Aby jednak produkty z retinolem mogły działać skutecznie, powinny zawierać odpowiednio wysokie stężenie czystego retinolu. Warto wybierać te preparaty, których stężenie jest na poziomie 0,3% czystego retinolu - czyli najwyższym i bezpiecznym rekomendowanym stężeniu dopuszczonym do użytku domowego.
Krem z retinolem
Dermokosmetyki z retinolem, leczące trądzik dorosłych, stosujemy na noc. Ważna jest regularność aplikacji, krem należy stosować przez minimum 4-6 tygodni. Jaką ilość produktu nakładać? Mówi się obrazowo, że należy równomiernie, cienką warstwą nałożyć na skórę ilość równą wielkości ziarnka grochu.
Kuracja retinolem może powodować:
- przesuszenie naskórka
- wrażenie ściągnięcia i zaczerwienienia
- u niektórych lekkie łuszczenie się skóry
Wybierajmy te dermokosmetyki, które oprócz retinolu zawierają emolienty, naturalne oleje – składniki wspomagające kondycję warstwy lipidowej naskórka. Stosując retinol na noc, rano pamiętajmy o odpowiednim nawilżeniu skóry, aplikując dermokosmetyki intensywnie nawilżające, łagodzące i odbudowujące barierę hydrolipidową.
Zdecydowanie najlepszą porą na kurację z retinolem jest okres jesienno-zimowy i wczesna wiosna. Promieniowanie słoneczne może wywoływać przebarwienia, stąd aplikowaniu kremu z retinolem na noc powinna towarzyszyć ochrona skóry przed promieniowaniem UV w ciągu dnia w postaci kremu z SPF o poziomie ochrony nie niższym niż 30. Co ważne dermokosmetyki z retinolem należy odstawić w trakcie ciąży i karmienia piersią, a także przy doustnej kuracji retinoidami, aby nie kumulować ich stężenia w organizmie.
Trądzik dorosłych – czym oczyszczać skórę?
Aby dodatkowo wesprzeć skuteczne działanie retinolu, należy pamiętać również o właściwym doborze dermokosmetyków do oczyszczania skóry z trądzikiem dorosłych. Nie należy używać preparatów zbyt intensywnie wysuszających i odtłuszczających skórę, które w rezultacie nasilają wydzielanie sebum. Skórę należy oczyszczać delikatnymi środkami, które nie niszczą płaszcza hydrolipidowego, a przywracają jej prawidłowe pH. Najlepiej używać płynów micelarnych, delikatnych pianek oczyszczających lub żeli bez mydła.
Specjalistyczne preparaty apteczne przeznaczone do cery trądzikowej mają działanie antybakteryjne, czyli ograniczają namnażanie się bakterii nasilających tę przypadłość.
Oczyszczanie skóry z trądzikiem dorosłych powinno mieć kilka kroków:
- Należy zacząć od usunięcia makijażu przeznaczonym do cery trądzikowej preparatem, który redukuje niedoskonałości, odblokowuje pory i skutecznie niweluje błyszczenie się cery.
- Następnie aplikujemy produkt myjący, na przykład żel myjący do twarzy lub piankę głęboko oczyszczającą.
- Po umyciu skóry żelem lub pianką możemy dodatkowo zastosować oczyszczający płyn bakteriostatyczny, najlepiej z zawartością kwasu migdałowego. Tego typu preparat zahamuje rozwój bakterii i proces powstawania zmian trądzikowych. Głęboko oczyszcza skórę i działa regulująco na wydzielanie sebum zapobiegając namnażaniu się bakterii i powstawaniu nowych niedoskonałości. Jest idealnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji.
- Końcowym etapem oczyszczania skóry jest tonizowanie. Tonik wyrównuje pH skóry, przywraca odpowiedni poziom nawilżenia oraz ma aktywne działanie seboregulujące. Warto zastosować tonik do twarzy o działaniu normalizującym, regulującym wydzielanie sebum.
Każda osoba, która pragnie cieszyć się nieskazitelną cerą powinna również pamiętać o tym, że skóra nie lubi dotyku. Unikaj więc dotykania twarzy, aby nie przenosić na nią zanieczyszczeń i zarazków.
Trądzik - właściwa pielęgnacja
Pielęgnacja skóry trądzikowej, zarówno u nastolatków, jak i w trądziku dorosłych, powinna być kompleksowa i obejmować kilka etapów. W przypadku łojotoku i pojedynczych, okresowo pojawiających się zmian, zwykle wystarcza rozsądnie zaplanowane stosowanie kosmetyków. A przy utrzymujących się, nasilonych zmianach wskazana jest wizyta u dermatologa celem włączenia leczenia farmakologicznego.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalistycznych dermokosmetyków aptecznych z jednej linii. Ich odpowiednio opracowane formuły idealnie się uzupełniają przynosząc szybsze i skuteczniejsze efekty. Warto sięgać po produkty, które posiadają pozytywną opinię dermatologów, która jest nie tylko gwarancją skuteczności działania kosmetyków w walce z trądzikiem, ale też bezpieczeństwa ich stosowania i łagodności dla skóry.
MATERIAŁ PARTNERA