W przypadku dzieci kąpiele słoneczne mogą być bardzo szkodliwe. Ich skóra jest bowiem cieńsza niż u osób dorosłych, ma mniej melaniny (ochronny barwnik skóry), łatwo ulega podrażnieniom i poparzeniom.
Stosuj filtry już od urodzenia
Dlatego im młodsza jest pociecha, tym mniej czasu powinna przebywać na słońcu. Niemowlęta do ukończenia 6. miesiąca życia nie powinny zażywać kąpieli słonecznych wcale, natomiast jeżeli nie da się tego uniknąć, części ciała narażone na kontakt z promieniami UV powinny być posmarowane
kremem przeciwsłonecznym dla dzieci z filtrem 50. W przypadku dzieci starszych niż 6 miesięcy przebywanie na słońcu powinno być bardzo ograniczone, przede wszystkim nie należy wychodzić z maluchem w godzinach 11.00-16.00, odpowiednio go ubrać, tak aby maluszek się nie przegrzał, a jednocześnie skóra była ochroniona przed słońcem (trzeba pamiętać o nakryciu głowy i okularach z filtrem), a odsłonięte części ciała trzeba nasmarować kremem przeciwsłonecznym.
Aby zapewnić dzieciom jak najwyższy poziom ochrony przeciwsłonecznej i zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo, warto sięgać po produkty zawierające przyjazne dla wrażliwej skóry dzieci filtry mineralne, jak np.
Pharmaceris S DERMO-OCHRONNY KREM DLA NIEMOWLĄT I DZIECI do twarzy i ciała SPF 50+, który może być stosowany już od pierwszych dni życia malucha. Kompleks mineralnych filtrów przeciwsłonecznych zawartych w kremie skutecznie odbija i rozprasza promienie UV emitowane przez słońce, dzięki czemu nie wnikają one w głąb skóry. Tworząc na powierzchni skóry swoistego rodzaju film mineralny, krem zapewnia skuteczną ochronę wrażliwej skórze, nawet w przypadku intensywnego nasłonecznienia. Minimalizuje ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych i chroni przed pozostałymi negatywnymi skutkami jego promieni, m.in. mikrouszkodzeniami skóry.
Jeśli masz wyjątkowo ruchliwego malucha, wówczas docenisz preparat wyróżniający się wygodną formułą sprayu z multipozycyjną aplikacją 360°. Taka właśnie jest
PHARMACERIS S emulsja ochronna do ciała SPF50+, stworzona na bazie fotostabilnych filtrów UVA i UVB, o mechanizmie anty-UV, absorbującym promienie słoneczne. Może być stosowana od 6. miesiąca życia. To zapewnia wysoki stopień ochrony przed niekorzystnymi skutkami nasłonecznienia. Formułę uzupełnia witamina E o silnym działaniu neutralizującym wolne rodniki, odpowiedzialne za reakcje fotouczulające. Emulsja wyróżnia się też intensywnym działaniem pielęgnacyjnym. Wzmacnia barierę lipidową skóry, nawilża i odżywia naskórek oraz likwiduje jej szorstkość, dzięki czemu jest gładka i miła w dotyku.
Jak aplikować produkty fotoochronne?
Amerykańska Agencja Pediatrów przygotowała wytyczne, jakimi powinni kierować się rodzice by zapewnić dzieciom skuteczną ochronę przed zgubnym wpływem promieniowania UV. Krem powinien być nakładany w ilości 2 mg/cm2 powierzchni ciała, ważne by aplikować je również na małżowiny uszne, kark, grzbiety rąk i stóp. By uzmysłowić sobie jaka to ilość - 2 mg/cm2 - opracowano tzw. zasadę dłoni i zasadę łyżeczki. Zasada łyżeczki mówi, że jedna łyżeczka od herbaty preparatu z filtrem UV powinna być aplikowana na skórę twarzy, głowy i szyi, jedna na każde ramię i przedramię, 2 łyżeczki na obie strony tułowia, 2 łyżeczki na każdą nogę. Zasada dłoni obrazuje, że ilość produktu jaką jednorazowo powinno się aplikować na całą skórę jest ilością jaka zmieści się w dłoni. Nakładając zbyt małe ilości kosmetyków uzyskujemy na powierzchni skóry niższy SPF niż deklaruje opakowanie produktu. Bardzo ważna jest również ponowna aplikacja kosmetyku co około 2 godziny lub po każdym wyjściu z wody.
Ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego jest podstawowym działaniem zapobiegającym czerniakowi skóry. Stosując u dzieci dermokosmetyki ochronne z filtrami UV od najmłodszych lat, zmniejszamy ryzyko choroby i uczymy dobrych nawyków. Promieniowanie słoneczne jest do życia niezbędne, należy jednak korzystać z niego kierując się rozsądkiem.