Nasza apteka online przygotowała szeroki wybór preparatów na stawy, kości oraz mięśnie – zarówno z myślą o profilaktyce, jak i leczeniu. Są to zarówno leki bez recepty, jak i suplementy diety oraz wyroby medyczne o zróżnicowanym składzie oraz przeznaczeniu. Odpowiednie produkty są przeznaczone m.in. na bóle kości, jako wsparcie po urazach, a także przy dolegliwościach o charakterze przewlekłym.
Co na stawy?
Stawy są często określane kluczowym elementem układu ruchowego. Z anatomicznego punktu widzenia definiuje się je jako ruchome połączenia pomiędzy składnikami szkieletu. W zależności od tego, jakie kości łączą, różna może być ich budowa. W ciele człowieka wyróżnia się m.in. stawy proste oraz złożone, obrotowe, śrubowe, zawiasowo-obrotowe czy kuliste i więcej.
Wszystkie składają się z powierzchni stawowej, torebki stawowej oraz jamy stawowej, a dodatkowo mogą zawierać więzadła, łąkotki, a także, np. kaletki, kosmki i fałdy maziowe. Z uwagi na to, że nieustannie uczestniczą one w ruchach wykonywanych przez ludzkie ciało, są podatne zarówno na urazy mechaniczne, jak i na zwyrodnienia. Warto też pamiętać, że z wiekiem ilość mazi stawowej, która zapewnia ich płynną pracę, zmniejsza się, a w efekcie podatność na przykre dolegliwości, w których potrzebny jest lek na stawy, jest znacznie wyższa.
Właśnie dlatego lekarze oraz farmaceuci często mierzą się z pytaniem: „co na stawy?”. Wiele zależy od tego, z jakimi dolegliwościami mierzy się pacjent oraz czy są one wynikiem zmian chorobowych, przeciążenia, czy też np. niedoborów składników odżywczych.
Warto przy tym pamiętać, że zanim sięgnie się po preparaty na stawy, należy skupić się na profilaktyce. Może ona uchronić przed wieloma problemami związanymi z tym elementem układu mięśniowo-szkieletowego. Dobrze pamiętać, np. o:
- odpowiednio zbilansowanej diecie,
- regularnej aktywności fizycznej,
- dbałości o utrzymanie prawidłowej wagi ciała.
To elementy, które mogą sprawić, że bóle kości oraz stawów będą mniejszym problemem lub nie wystąpią wcale.
Jakie preparaty na stawy są dostępne?
Gama preparatów na stawy jest bardzo szeroka. Dostępne są zarówno leki bez recepty, jak i suplementy diety oraz wyroby medyczne, w bogatej gamie form podania.
W ofercie apteki dostępne są:
- zastrzyki dostawowe – np. wyroby medyczne na bazie kwasu hialuronowego stosowane m.in. w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego,
- tabletki musujące – to preparaty na stawy w wygodnej do spożycia formie. Pod tą postacią są dostępne, np. suplementy diety zawierające glukozaminę, będącą elementem budulcowym mazi stawowej oraz chrząstki,
- tabletki do połykania – w tym suplementy diety zawierające glukozaminę,
- preparaty na stawy w formie proszku,
- kapsułki – w tej postaci są dostępne, np. suplementy diety zawierające kolagen typu II, siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy czy witaminę C.
Kiedy sięgnąć po lek na stawy?
Lek na stawy powinien być przyjmowany na podstawie rekomendacji lekarza, po stwierdzeniu określonych dolegliwości ze strony układu ruchowego. Jeśli więc doświadczasz, np. bólu, masz poczucie ograniczenia możliwości ruchowych lub odczuwasz dyskomfort ze strony stawów – skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub z ortopedą. Kompleksowa diagnostyka pozwoli dobrać odpowiednią formę leczenia.
Poza lekami ogólnie dostępne są suplementy diety zawierające składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie stawów i układu kostnego. Na ich spożywanie decydują się osoby myślące o wsparciu zdrowia stawów w ramach profilaktyki, np. uprawiające sport. Jeżeli potrzebujesz dokładniejszych informacji o takich preparatach na stawy, skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą.
Preparaty na stłuczenia i siniaki
Poza preparatami na stawy, w tej kategorii w Aptece internetowej Pharma-Land są dostępne również produkty stosowane przy stłuczeniach oraz siniakach. To zarówno leki bez recepty, jak i wyroby medyczne do aplikowania miejscowego. W tej grupie asortyment obejmuje:
- tabletki przeznaczone do przygotowania roztworu na skórę – np. na obrzęki i stłuczenia,
- spray’e o właściwościach chłodzących – to wyroby medyczne, których aplikacja bezpośrednio na ciało tuż po urazie pomaga uzyskać efekt znieczulenia oraz ograniczyć zakres urazu,
- maści na stłuczenia oraz siniaki – zawierają m.in. wyciągi z arniki i nagietka. Leki OTC tego typu mogą być stosowane pomocniczo przy stłuczeniach, skręceniach,
- żele na stłuczenia oraz obrzęki – np. zawierające octanowinian glinu, naproksen, diklofenak.
Wszystkie te produkty są przeznaczone do aplikacji bezpośrednio na miejsce urazu – ich składniki aktywne wspierają niwelację przykrych dolegliwości, takich jak ból czy obrzęki.
Co na bóle kości i osteoporozę?
Źródłami bólu ze strony układu mięśniowo-szkieletowego rzadko kiedy są bezpośrednio kości. Najczęściej doskwierają mięśnie lub stawy. Są jednak również sytuacje, w których pojawiają się bóle kości. Zazwyczaj chodzi o te, w których doszło do urazu mechanicznego (złamania kości). Dolegliwości tego typu obserwuje się również u pacjentów zmagających się poważniejszymi schorzeniami, w tym z nowotworami kości.
Dlatego osoby, które mają wrażenie, że bolą je kości, a nie stawy czy mięśnie, powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Sprawdzi on, jakie jest prawdziwe źródło bólu oraz zaleci odpowiednie leczenie.
Warto jednak wiedzieć, że bóle kości to nie jedyny problem z tym elementem układu ruchowego. Bardzo dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla seniorów, jest osteoporoza. To stan, w którym następuje patologiczny spadek gęstości tkanki kostnej, w efekcie czego osoba chora staje się bardziej podatna na złamanie kości. Chociaż sama osteoporoza nie wywołuje bólu kości, może dawać inne symptomy – np. szybko pogłębiające się skrzywienie kręgosłupa. Najczęściej jednak do jej wykrycia dochodzi dopiero po złamaniu.
Co na osteoporozę?
Pierwotną przyczyną powstania osteoporozy jest starzenie się szkieletu ludzkiego. Istnieją jednak czynniki, które przyspieszają ten proces. Są to przede wszystkim:
- nieprawidłowe odżywianie się – a w szczególności spożywanie małych ilości wapnia,
- zbyt mała ekspozycja na działanie promieni słonecznych, które pozwalają wytworzyć w organizmie ważną dla zdrowia kości witaminę D,
- zbyt rzadka aktywność fizyczna,
- korzystanie z używek, a w szczególności papierosów oraz alkoholu.
Wprowadzenie zdrowych zmian w swoich nawykach żywieniowych oraz związanych z poziomem aktywności pomaga zredukować ryzyko wystąpienia tego poważnego problemu. Szczególnie ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Dodatkowo wiele osób sięga po leki bez recepty oraz suplementy diety zawierające składniki wspierające zdrowe kości.
Są to:
- tabletki – to przede wszystkim preparaty zawierające witaminy D3 i K2, wapń oraz magnez; zarówno suplementy diety, jak i leki OTC,
- kapsułki – to m.in. leki bez recepty zawierające wapń.
Warto wiedzieć, że witamina D, witamina K oraz wapń są bardzo istotne dla optymalnego rozwoju kości oraz utrzymania ich prawidłowego stanu. Zadbanie o ich właściwą podaż może być istotnym wsparciem w profilaktyce osteoporozy.
Jak zadbać o dobre zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego?
Na dobry stan układu mięśniowo-szkieletowego człowieka składa się wiele czynników. Są one w dużej mierze związane z zachowaniem higienicznego trybu życia. Warto wiedzieć, że chcąc uniknąć dolegliwości bólowych i czy problemów ruchowych, należy w pierwszej kolejności zadbać o:
- prawidłową wagę ciała – nadwaga, a szczególnie otyłość mogą stwarzać duże obciążenie dla kości, stawów oraz mięśni, co sprzyja w szczególności urazom i uszkodzeniom połączeń ruchomych między elementami kośćca. Najbardziej podatne na kontuzje są stawy biodrowe i kolanowe, jak również kręgosłup,
- zdrowy, regularny ruch – częste uprawianie sportu, choćby rekreacyjnie, wzmacnia muskulaturę, dzięki czemu kości zyskują lepsze podparcie. Aktywność fizyczna wspiera również sprawną regenerację mięśni oraz zdrowie stawów, a także sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki,
- zrównoważoną dietę – warto, aby była ona bogata m.in. w wapń, kolagen, jak również wspomniane już witaminy D3 i K2,
- częste przebywanie na świeżym powietrzu – zwłaszcza w słoneczne dni, gdy skóra może syntetyzować witaminę D dzięki działaniu światła.
Osoby aktywne fizycznie, w szczególności profesjonalnie uprawiające sport, powinny również zadbać o zachowanie zdrowego i bezpiecznego rytmu ćwiczeń. Podczas zbyt intensywnych treningów łatwo o przeciążenie czy kontuzję. Wówczas mogą się pojawić „bóle kości”, a właściwie stawów i mięśni, przez co mogą być potrzebne preparaty na stawy oraz inne środki.
Jak dobrać odpowiednie preparaty na stawy, kości i mięśnie?
Gama produktów, których składniki wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego jest bardzo duża. Dlatego może być trudno wybrać odpowiednie środki. Przed dokonaniem wyboru warto się skonsultować z lekarzem, który pomoże określić, jakie preparaty na stawy i inne elementy układu kostnego będą najodpowiedniejsze. Przydatna może być także rozmowa z farmaceutą.
Należy również zapoznać się z informacjami dotyczącymi poszczególnych produktów, w tym z zaleceniami do stosowania.