Czym jest alergia?
Alergia to nadmiarowa odpowiedź układu immunologicznego, pojawiająca się w wyniku ekspozycji na określony bodziec, zwany alergenem. Co ciekawe, gdy po raz pierwszy zetkniemy się z potencjalnie uczulającą substancją, organizm nie zareaguje na nią w odczuwalny dla nas sposób. Na początek wytworzy przeciwciała. Dopiero przy drugim kontakcie pojawi się katar, pokrzywka, łzawienie oczu, czasem również bóle brzucha i biegunka. I to jest dla nas sygnał, że pora, by sięgnąć po leki na alergię. W naszej aptece znajdziesz leki przeciwalergiczne o różnym składzie i dla różnych grup wiekowych. Sięgnij po nie, gdy alergia utrudnia ci codzienne funkcjonowanie. Z uwagi na to, że wybór jest szeroki i osobie bez znajomości substancji czynnych trudno rozeznać się w temacie, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub skorzystać z porady farmaceuty. Nasz specjalista jest do dyspozycji pacjentów pod wskazanym na stronie internetowej numerem telefonu. Na wybór leku ma wpływ wiek pacjenta, rodzaj objawów i to w jakiej postaci lek na alergię chce przyjmować.
Leki na alergię bez recepty
Leki przeciwalergiczne, które możemy zażyć bez konieczności wizyty u lekarza, występują w różnych postaciach. Tabletki do połykania, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, syropy, krople i aerozole – każdy może znaleźć taki lek na alergię, jaki mu odpowiada. Pomoże on uporać się z uciążliwymi objawami nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego: katarem, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu, kichaniem, swędzeniem skóry czy specyficznym rodzajem uczulenia z czerwonymi plamami i bąblami jak po poparzeniu pokrzywą, czyli tzw. pokrzywką.
Substancje występujące w tabletkach na alergię to loratadyna, lewocetyryzyna, cetyryzyna, desloratadyna. Są to leki na alergię przeciwhistaminowe II generacji. Czym się różną w porównaniu do swoich poprzedników? Istotnie poprawiają jakość funkcjonowania pacjenta w okresie ekspozycji na alergeny, ponieważ nie powodują senności i nadmiernego uspokojenia – nie oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy.
Wapno to popularny lek na alergię bez recepty, działający wspomagająco. Ma postać syropu, nadaje się do podawania małym dzieciom. Mamy też w ofercie tabletki musujące z wapnem lub wapnem i kwercetyną, zarejestrowane jako suplementy diety.
Krople do oczu na alergię
Objawy oczne towarzyszące alergii to najczęściej zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk, łzawienie. W łagodzeniu ich pomagają krople do oczu na alergię. Leki na alergię zawierają takie substancje czynne jak: azelastyna, ketotifen, kromoglikan sodu. W przypadku tej ostatniej, konieczna jest systematyczna aplikacja leku do worka spojówkowego przez dłuższy okres czasu. Krople do oczu na alergię z powodzeniem można stosować u małych dzieci. Po szczegóły odsyłamy do opisów poszczególnych produktów.
Katar sienny – leczenie
Katar sienny niełatwo rozpoznać. Pierwsze objawy do złudzenia przypominają przeziębienie: cieknie z nosa, swędzą oczy, bywa też, że boli głowa. Za taką reakcję organizmu odpowiada histamina. Ta substancja naturalnie walczy z alergenami, ale wywołuje też ataki kichania czy inne wspomniane wyżej, niepożądane reakcje. Choć nie można powiedzieć, że taki katar jest poważną chorobą układu oddechowego, potrafi być uciążliwy dla alergików. Wywołują go pyłki roślin, maleńkie cząsteczki z traw, drzew i ziół, które unoszą się w powietrzu.
Leki na katar sienny służą temu, by osłabić lub kontrolować objawy alergiczne. To nie tylko cieknący katar cały rok, ale również drapanie w gardle, ataki kichania, swędzenie oczu. Z tą przypadłością boryka się bardzo wielu ludzi, szacuje się, że aż 25 proc. mieszkańców Europy musi sięgać po leki na katar sienny.
Leki na alergię a alkohol
Alkohol nigdy nie jest dobrym towarzystwem dla leków. Preparaty na alergię w postaci doustnej popijamy wodą, jeśli tego wymagają, w żadnym wypadku nie piwem czy winem. Trzeba pamiętać, że napoje procentowe nie dość, że powodują zawroty głowy czy kłopoty z koncentracją, zawierają histaminę, która pojawia się w nich na etapie fermentacji i wywołuje (lub intensyfikuje) objawy alergii, np. astmy oskrzelowej (kaszel, duszność). Leki na alergię fachowo określa się jako antyhistaminowe.
Leki na alergię a karmienie piersią
Przyjmowanie leków na alergię podczas laktacji najlepiej skonsultować z lekarzem. To generalna zasada dotycząca wszystkich medykamentów: lepiej mieć pewność, że nie przenikają do mleka lub ryzyko ich użycia jest mniejsze niż to wynikające z pogorszenia stanu zdrowia na skutek nieprzyjęcia leku.
Przyjmuje się, że leki przeciwalergiczne II generacji – loratadyna i cetyryzyna - są bezpieczne dla matek karmiących.
Alergia – kiedy do lekarza?
Leki na alergię bez recepty nie poradzą sobie z każdym rodzajem alergii. Kłopot mamy wtedy, gdy objawy nie ustępują po przyjęciu preparatów na alergię dostępnych bez przepisu lekarza i pacjent nie potrafi określić, co w zasadzie go uczuliło. Wtedy wizyta u medyka staje się koniecznością. Alergolog wykona testy, które wykażą, który alergen sprawia problem. Najczęściej testuje w ten sposób, że umieszcza alergeny na skórze lub pod skórą i czeka, kiedy pojawi się bąbel pokrzywkowy, zaczerwienienie. Niestety, nie zawsze daje to pożądany efekt, ponieważ testy skórne na alergię są „odczytywane” po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach, a reakcja organizmu może być opóźniona i pojawić się nawet po dwóch dobach.
Wstrząs anafilaktyczny
Anafilaksja to, mówiąc prosto, najbardziej ekstremalna postać alergii. Wymaga natychmiastowej pomocy, bo zagraża życiu. Jest gwałtowną reakcją organizmu na alergen, najczęściej występuje po spożyciu uczulającego pokarmu, podaniu leku lub użądleniu przez owada. Chory staje się blady, może mieć biegunkę, czasem ma drgawki, pojawia się wysypka – wspomniana wcześniej pokrzywka, spada ciśnienie, akcja serca ulega przyspieszeniu, dochodzi do utraty przytomności. Bywa tak, że obrzęk języka i gardła jest tak silny, iż potrafi doprowadzić do zgonu. W żadnym wypadku „dziwnych” reakcji organizmu nie należy lekceważyć. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego kluczowe jest jak najszybsze podanie adrenaliny, która podwyższy ciśnienie i zmniejszy obrzęki. Jeśli bliscy alergika nie mają jej w apteczce, należy ułożyć chorego z nogami w górze, usunąć żądło owada (jeżeli to spowodowało wstrząs), wezwać pogotowie. W przypadku braku tętna i oddechu, niezwłocznie rozpocząć reanimację.