Jednak aby specjalista mógł postawić właściwą diagnozę, musi znać charakter tych dolegliwości. Wyróżnia się trzy rodzaje bólu:
- ostry – pojawia się nagle i najczęściej świadczy o problemie, który wymaga nagłej pomocy medycznej. Może być spowodowany np. przez zapalenie wyrostka robaczkowego czy pęknięcie śledziony. W przypadku porodu również jest mowa o bólu ostrym;
- przewlekły – dolegliwości trwają dłużej niż trzy miesiące. Może być tępy i trudny do zlokalizowana. Dodatkowo może się nasilać w trakcie spoczynku lub pulsować, czyli narastać i ustępować w ciągu dnia. Co więcej, przewlekłemu bólowi mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak pocenie się, wymioty czy nudności;
- nawracający – pojawia się co jakiś czas samoistnie lub po zaistnieniu czynnika wyzwalającego.
W przypadku bólu przewlekłego czy nawracającego warto również zastanowić, jakie czynniki wywołują dolegliwości. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dzienniczka, w którym będą zapisane informacje o diecie, przyjmowanych lekach czy prowadzonej aktywności fizycznej. Dane te mogą być cenne dla lekarza, który będzie próbować postawić diagnozę.
Jednak zanim nadejdzie termin wizyty u specjalisty lub w przypadku krótkotrwałych i umiarkowanych dolegliwości, można sięgnąć po odpowiednie leki na brzuch. Powinny one zawierać składniki, które pomogą złagodzić ból i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Leki na ból brzucha – jakie są dostępne?
Na rynku są dostępne różne leki na ból brzucha, które można podzielić na dwie kategorie ze względu na dostępność. Są to środki:
- na receptę – te preparaty mogą być przepisane wyłącznie przez lekarza, ponieważ zawierają substancje aktywne o intensywnym działaniu lub w dużej dawce. Co więcej, produkty te są one przeznaczone do stosowania podczas zaawansowanej terapii. Nie zaleca się używać takich środków na własną rękę, ponieważ długie lub niewłaściwe stosowanie może doprowadzić do rozwoju różnych problemów zdrowotnych. Dlatego przed ich zakupem jest niezbędna konsultacja medyczna. Tych leków nie zamówisz w aptece internetowej i nie zostaną one dostarczone Ci pocztą czy kurierem. Trzeba je kupić osobiście;
- OTC, czyli bez recepty – przed ich połknięciem nie trzeba kontaktować się ze specjalistą. Jednak warto to zrobić i upewnić się, że wybrany lek na ból brzucha nie zaszkodzi. Preparaty bez recepty są przeznaczone do stosowania w przypadkach dolegliwości o stopniu lekkim i umiarkowanym. Zawarte w nich składniki łagodzą ból i dyskomfort oraz przywracają dobre samopoczucie. Leki OTC można bez problemu kupić w aptece internetowej.
Jeśli przyjmujesz jakieś preparaty na stałe, przed wyborem środków na ból żołądka, leków na skurcze czy innych produktów warto skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista dysponuje wiedzą o tym, jakie substancje wchodzą ze sobą w reakcje i mogą negatywnie na siebie oddziaływać.
Lek na ból brzucha – co znajduje się w jego składzie?
W składzie leków na ból brzucha bez recepty znajdują się składniki pomocne w walce ze skurczami, dyskomfortem i bolesnymi dolegliwościami. Są to m.in.:
- hioscyna – to alkaloid tropanowy, który tylko częściowo wchłania się do krwioobiegu. Co ważne, przenika do krwi matki, a także przez barierę łożyska, dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Hioscyna zmniejsza napięcie mięśni gładkich, osłabia funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz spowalnia wydzielanie śliny czy soków żołądkowych. Dodatkowo ma właściwości przeciwwymiotne.
- drotaweryna – to pochodna papaweryny. Dzięki swoim właściwościom rozkurcza mięśnie gładkie niezależnie od miejsca ich występowania i stopnia unerwienia. Dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne, a tym samym przyczynia się do szybszego przepływu krwi. Substancja jest rekomendowana do stosowania w bólach związanych z chorobami dróg żółciowych czy moczowych, a także podczas miesiączkowania bądź w przypadkach zagrażającego poronienia.
- paracetamol – jest to substancja przeciwbólowa i przeciwgorączkowa, która oddziałuje na wszystkie komórki w organizmie, nie tylko w miejscu występowania bólu. W związku z tym jest rekomendowana do stosowania w przypadku dolegliwości o natężeniu łagodnym lub umiarkowanym, które pojawiają się np. przy miesiączkowaniu. Nie należy łączyć paracetamolu z alkoholem, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia wątroby, a nawet jej niewydolności.
Wszystkie leki na ból brzucha mają postać łatwych do przyjmowania tabletek.
Bardzo ważne jest, aby przyjmować leki na ból brzucha zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu lub według instrukcji lekarza albo farmaceuty. Tylko tak można uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych wynikających z przedawkowania danych substancji aktywnych.
Leki na ból brzucha – jakich substancji ze sobą nie łączyć?
Aby mieć pewność, że przyjmowane leki na ból brzucha nie wpłyną negatywnie na zdrowie, należy dokładnie zapoznać się z ich ulotką. Znajdują się tam dokładne informacje, w jakiej sytuacji nie należy przyjmować preparatów z wybranymi substancjami aktywnymi.
Oprócz tego należy zachować ostrożność podczas przyjmowania dwóch różnych środków. Ich składniki mogą wchodzić ze sobą reakcję. Szczególnie groźne są połączenia:
- hioscyny np. z chinidyną, olanzapiną, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i preparatami ze składnikami, które blokują receptory histaminowe. Produkty te wzmagają działanie hioscyny;
- drotaweryny z lewodopą, czyli lekiem przepisywanym w chorobie Parkinsona – substancja rozkurczająca może nie tylko pomóc zredukować działanie przeciwparkinsonowe, a także zintensyfikować drżenia i sztywność mięśni;
- hioscyny z orazgalantaminą i pirydostygminą, czyli inhibitorami cholinoesterazy – składniki te mogą powodować słabsze działanie hioscyny;
- hioscyny z kortykosteroidami – substancje te mogą powodować wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, a także przyczyniać się do ryzyka rozwoju jaskry.
Warto również pamiętać, aby nie przyjmować dwóch różnych preparatów z tą samą substancją czynną jednocześnie. W ten sposób można doprowadzić do przedawkowania danego składnika i w efekcie do wielu poważnych problemów zdrowotnych.
Nie tylko leki na ból brzucha – jak można inaczej złagodzić dolegliwości?
W przypadku długotrwałego lub nawracającego bólu, który jest spowodowany chorobą przewlekłą lub zmianami w organizmie, np. miesiączką, można wypróbować także inne sposoby na łagodzenie dolegliwości. Oprócz leków można zastosować np.:
- ciepłe okłady na bolące miejsca – pod wpływem wyższej temperatury mięśnie rozluźniają się, co chwilowo łagodzi dolegliwości związane ze skurczami np. macicy;
- kąpiele z dodatkiem magnezu – ciepła woda z dodatkiem minerału pomaga zrelaksować się i odprężyć, a to wspiera redukcję bólu i dyskomfortu, jaki towarzyszy spiętym mięśniom i nadwyrężonym stawom,
- masaże olejkami eterycznymi – wiele dolegliwości ze strony układu ruchu jest spowodowanych przez nadmierne napięcia w ciele. Masaż przeprowadzony przez wykwalifikowaną osobę pozwala je złagodzić, a tym samym odciążyć stawy i kości. Dodatkowo, jeśli podczas masażu używane są olejki eteryczne, ich zapach może pomóc odprężyć się i uspokoić, co sprzyja relaksacji i wspiera redukcję dolegliwości.
Jednocześnie należy pamiętać, że jeżeli ból nie mija lub wręcz przeciwnie – nabiera na sile – wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest niezbędna. Specjalista może przeprowadzić stosowne badania, a w razie potrzeby dać skierowanie np. do gastrologa.
Nie warto zwlekać z wizytą, ponieważ dolegliwości mogą jeszcze bardziej dać się we znaki, co znacznie utrudni codzienne funkcjonowanie i wykonywanie swoich obowiązków.