Branie suplementów na stawy czy nawet przyjmowanie leków na ból mięśni nie wystarczy, aby pozbyć się dolegliwości. Przed wybraniem środków, warto najpierw spróbować ustalić przyczynę problemu. Dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego najczęściej mają związek z:
- mechanicznym uszkodzeniem mięśni, stawów, czy kości,
- regularnym przeciążaniem narządu ruchu i struktur otaczających stawy, np. w trakcie pracy czy aktywności fizycznej,
- wystąpieniem schorzenia narządu ruchu, takiego jak choroba zwyrodnieniowa stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów,
- oszczędzaniem niektórych struktur mięśniowo-kostnych.
Skutkiem tego jest uciążliwy, tępy ból, który może pojawiać się i znikać w zależności od stopnia aktywności fizycznej. Jednak zdarza się, że dolegliwości towarzyszą przez cały czas i przybierają na sile pomimo odpoczynku. Dal chorego najgorszym czasem często jest okres rozruchu np. po nocy. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić stosowne badania obrazowe i wprowadzić odpowiednią terapię.
Przed wizytą oraz w przypadku łagodnych dolegliwości i z myślą o wsparciu prawidłowej pracy układu ruchowego, można sięgnąć po odpowiednie preparaty, w tym leki na ból mięśni i stawów, które są dostępne w ofercie Apteki internetowej Pharma-Land.
Suplementy na stawy – co zawierają?
Suplementy to środki, po które sięgamy jako uzupełnienie codziennej diety w potrzebne składniki odżywcze. Nie zastąpią one zdrowych i odpowiednio zbilansowanych posiłków, ale zawarte w nich składniki mogą wesprzeć funkcjonowanie organizmu. Są one dostępne bez recepty. Przed ich zakupem warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem lub farmaceutą. Specjaliści mogą podpowiedzieć, które składniki powinny znajdować się w środkach na stawy.
Preparaty tego typu zawierają m.in.:
- glukozaminę, która występuje w stawach i tkance łącznej, jest składnikiem budulcowym chrzątski stawowej;
- kwas hialuronowy, który pomaga zabezpieczać stawy przed przeciążeniem i otarciami. Dzięki swoim właściwościom wspiera utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia chrząstek;
- miedź, która pomaga zachować zdrowie tkanki kostnej;
- witamina C, która wspomaga produkcję kolagenu odpowiadającego m.in. za wytrzymałość chrząstki stawowej i funkcjonowanie kości;
- chondroitynę, która łączy się z białkami i wspomaga tworzenie proteoglikanów. Jest to składnik tkanki łącznej pomagający zachować właściwe funkcjonowanie chrząstek;
- witamina D, której niedobór może doprowadzić do znacznego obniżenia mineralizacji kości, a także wystąpienia ryzyka złamań osteoporotycznych;
- magnez, który pomaga utrzymać prawidłową pracę układu nerwowo-mięśniowego. Do tego wspiera rozwój i mineralizację kości;
- kolagen, który stanowi główny składnik tkanki łącznej. Wspomaga redukcję stanu zapalnego wokół stawów, a także pomaga złagodzić ból, obrzęk i uczucie sztywności.
Składniki zostały odpowiednio dobrane tak, aby wspierać prawidłowe funkcjonowanie stawów i mięśni. Nie pomagają łagodzić bólu, ale m.in. wspomagają procesy zapobiegające jego występowaniu.
Leki na ból stawów i mięśni – jakie wybrać?
Uporczywy ból stawów i mięśni wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Sposobem na doraźne uśmierzenie przykrych dolegliwości przed wizytą u specjalisty są leki na ból mięśni i stawów typu OTC, czyli bez recepty.
W składzie produktów dostępnych w naszej aptece znajdują się:
- ibuprofen – jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który łagodzi ból, a także redukuje stan zapalny w organizmie. Dodatkowo spowalnia agregację komórek krwi oraz zmniejsza gorączkę. Jest polecany w przypadku bólów stawów i mięśni nie tylko tymczasowych, ale i przewlekłych, towarzyszących np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Po ibuprofen można sięgnąć także po urazie, np. skręceniu czy zwichnięciu;
- diklofenak – kolejny lek z grupy NLPZ. Jest pochodną kwasu fenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego jest często wykorzystywany do walki z reumatoidalnym zapaleniem stawów, a także bólami występującymi po urazach czy operacjach. Diklofenak dość szybko się wchłania, dzięki czemu efekt przeciwbólowy odczuwany jest w krótkim czasie. Co więcej, ta substancja gromadzi się w mazi stawowej i w trakcie 12 godzin po spożyciu jej stężenie np. w kolanie jest znacznie wyższe niż we krwi;
- kwas acetylosalicylowy – jest to kolejny lek zaliczany do NLPZ. To pochodna kwasu salicylowego, który szczególnie się ceni za właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Składnik ten dość szybko się wchłania. Po 30 minutach można poczuć różnicę, a między 1. a 3. godziną po podaniu dolegliwości słabną;
- paracetamol – należy do grupy leków, które wykazują działanie centralne, a nie miejscowe, jak NLPZ. Ta substancja ma przede wszystkim właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wpływa na układ nerwowy, ale nie zaburza procesu krzepnięcia krwi.
- metamizol – jest to pochodna pirazolonu, która redukuje ból i gorączkę. Co ważne, oddziałuje zarówno na ośrodkowy, jak i obwodowy układ nerwowy. Może pomóc w sytuacji, gdy inne środki nie mogą być zażywane lub ich przyjmowanie nie przynosi należytych efektów. Metamizol sodowy dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi, a pokarm nie wpływa na ten proces.
- meloksykam – kolejny lek z grupy NLPZ, wykazujący działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ma szerokie zastosowanie w reumatologii, łagodzi objawy chorób reumatoidalnych, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
- ketoprofen, deksketoprofen – leki z grupy NLPZ do łagodzenia silniejszego bólu, także kostno-stawowego czy mięśniowego.
- etofenamat – lek NLPZ stosowany miejscowo na skórę w celu leczenia stanu zapalnego i bólu związanego z chorobami reumatycznymi lub tępymi urazami.
Pamiętaj, aby przed przyjęciem wybranych produktów upewnić się, że ich składniki nie wchodzą w reakcję z substancjami w lekach przyjmowanych przez Ciebie na stałe. Szczegółowe informacje na temat tego, jakich preparatów ze sobą nie łączyć, znajdziesz w ulotkach. Warto także zapytać o poradę lekarza lub farmaceutę.
Leki na ból mięśni – w jakiej formie występują?
Dostępne preparaty różnią się nie tylko składnikami, ale także postacią. W ofercie Apteki internetowej Pharma-Land znajdują się leki na ból mięśni i stawów w formie:
- tabletek na ból mięśni i stawów– są łatwe do przyjmowania, a do tego można łatwo obliczyć ilość preparatu do przyjęcia. Tabletki twarde rozpuszczają się w żołądku, następnie uwalniają substancje czynne, które przenikają do krwioobiegu. Stamtąd wraz z krwią trafiają do miejsca występowania bólu i łagodzą go. Efekt zazwyczaj utrzymuje się przez kilka godzin;
- kremów na ból mięśni i stawów – są to produkty do aplikowania bezpośrednio na skórę w miejscu występowania bólu. Są przydatne zwłaszcza w przypadku dolegliwości ze strony układu mięśniowego i kostnego. Substancje w nich zawarte szybko przenikają przez skórę i eliminują ból precyzyjnie w miejscu jego występowania. Kremy i żele są łatwe do aplikowania, ale po ich nałożeniu trzeba poczekać, aż się wchłoną;
- proszków i tabletek do rozpuszczania w wodzie – leki w formie sproszkowanej lub tabletek musujących sprawdzają się dla osób mających problem z połykaniem twardych tabletek. Wystarczy wymieszać proszek lub tabletkę z wodą, aby uzyskać napój gotowy do spożycia. Składniki zawarte w produkcie dość szybko się wchłaniają do krwioobiegu i w krótkim czasie trafiają w miejsce występowania bólu.
Podczas stosowania preparatów w różnej formie należy pamiętać o tym, żeby nie przekroczyć maksymalnej dziennej dawki danej substancji aktywnej. Dodatkowo trzeba zachować ostrożność i powstrzymać się np. od spożywania alkoholu. Napoje procentowe w połączeniu z lekami mogą doprowadzić do rozwoju poważnych problemów np. z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby.
Inne preparaty na bóle mięśni i stawów – jakie są dostępne?
Oprócz leków na dolegliwości ze strony układu ruchu, w asortymencie dostępne są także kosmetyki czy wyroby medyczne w formie plastrów na ból mięśni i pleców (niektóre plastry występują też jako leki). To dobry wybór dla osób, które nie mogą lub nie chcą połykać tabletek i nie mają czasu na smarowanie bolących miejsc kremami czy żelami.
Plastry są nasączone płynem z substancjami aktywnymi. Po naklejeniu produktu na skórę, składniki są powoli uwalniane i przenikają do miejsca występowania bólu.
Można je nosić przez określony czas, a potem należy wymienić je na nowe.
Bóle mięśni i stawów – jak im zapobiegać?
Wybór środków ze składnikami, które pomagają złagodzić dolegliwości bólowe, jest bardzo duży. Warto jednak zadbać o to, aby nie było konieczności ich stosowania. W tym celu należy pamiętać o:
- regularnym odpoczynku – nadwyrężone mięśnie i stawy są bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego nie należy się przesilać, tylko trzeba systematycznie odpoczywać;
- aktywności fizycznej rozpoczynanej odpowiednią rozgrzewką – wzmacnianie mięśni jest kluczowe, aby zachować sprawność przez długie lata;
- zdrowej i zbilansowanej diecie bogatej w wapń, witaminę D i inne niezbędne minerały oraz witaminy – im bardziej zróżnicowane oraz bogatsze posiłki, tym lepsze samopoczucie, a także większe szanse na utrzymanie prawidłowej masy ciała. W związku z tym stawy są mniej obciążone i występuje niższe ryzyko np. zachorowania na osteoporozę.
Dodatkowo należy regularnie wykonywać badania. Natomiast jeśli pojawiają się dyskomfort, obrzęk czy ból, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, który pomoże ustalić przyczynę problemu i znaleźć jego rozwiązanie.