Higiena osobista
Higiena osobista to zestaw codziennych czynności podejmowanych przez większość z nas. Obejmuje mycie zębów (higiena jamy ustnej), stosowanie dezodorantu, branie prysznica, mycie włosów, dbanie o czystość paznokci u rąk i stóp, sięganie każdego dnia po czystą bieliznę. Utrzymanie higieny ułatwiają rozmaite artykuły higieniczne.
Choć o chorobach wynikających z zaniedbań higieny osobistej nie mówi się wiele, warto mieć świadomość ich istnienia. To m.in. grzybice, świerzb, wszawica, zakażenia ropne skóry czy próchnica. Dla sprawiedliwości trzeba oddać, że nawet człowiekowi bardzo dbającemu o czystość zdarzy się „przyniesienie” grzybicy z basenu lub od nieprofesjonalnej kosmetyczki albo wszy z przedszkola.
Higiena układu moczowego
Higiena układu moczowego polega w szczególności na dbaniu o higienę intymną, w tym na codziennym myciu okolic intymnych i regularnej zmianie bielizny. Gdy jest zimno, należy pamiętać o właściwym ubiorze, który chroni dół brzucha i pleców (okolice nerek) przed wychłodzeniem. Higiena układu moczowego to również regularne oddawanie moczu. Jeśli zalega on w pęcherzu, zagęszcza się i rozwijają się w nim bakterie chorobotwórcze – może to skutkować zapaleniem pęcherza. Koniecznie pamiętajmy o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody. Absolutne minimum wynosi 2 litry dziennie. Mało płynów w diecie, a dużo soli i pracujemy na powstawanie kamieni nerkowych.
Higiena układu oddechowego
Układ oddechowy jest szczególnie narażony na kontakt z wirusami i bakteriami, dlatego higiena to istotny czynnik, gdy chcemy utrzymać go w zdrowiu. Podstawowe zasady dbania o układ oddechowy to:
• niepalenie papierosów i unikanie przebywania w towarzystwie palaczy (tzw. bierne palenie),
• unikanie przebywania na zanieczyszczonym (zapylonym) powietrzu,
• dbanie o odpowiednią ilość ruchu, w tym na świeżym powietrzu,
• oddychanie przez nos – wtedy wdychane powietrze, które trafia do innych narządów, jest oczyszczone, nawilżone i ogrzane.
• ograniczenie do koniecznego minimum kontaktów z osobami zainfekowanymi (grypa, przeziębienie, angina itp.)
W obecnej dobie, z uwagi na COVID-19, który atakuje płuca, dbanie o zdrowie układu oddechowego ma szczególne znaczenie. Dlatego na co dzień nosimy maski, dezynfekujemy dłonie przed wejściem do sklepów, staramy się unikać skupisk ludzkich i musimy dostosowywać się do obostrzeń narzucanych przez rząd.
Higiena układu pokarmowego
Higiena układu pokarmowego zaczyna się… w ustach. Nic dziwnego, skoro to pierwsze miejsce, do którego trafia pokarm. Regularne wizyty u stomatologa, leczenie zębów, mycie zębów to podstawa. Higieniczne ABC, które rodzice wbijają dzieciom od najmłodszych lat, to mycie rąk po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem. Myjemy też wszystkie produkty, które się do tego nadają: owoce, warzywa, mięso. Sprawdzamy datę przydatności do spożycia i unikamy jedzenia produktów po terminie. Zawsze wyrzucamy to, na czym pojawiła się pleśń. Nie wystarczy ze słoika z dżemem czy pojemnika z twarożkiem usunąć łyżką zieloną plamę – mykotoksyny zainfekowały resztę zawartości, nie nadaje się ona do spożycia.
Higiena układu pokarmowego a jakość przyjmowanego pokarmu: po pierwsze, pamiętajmy o obróbce termicznej mięsa i mleka. Surowe produkty, podobnie jak nieświeże, mogą być źródłem groźnych bakterii, jak choćby listeria. Nie bagatelizujmy takich zagrożeń, bo potrafią skutkować one zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsą. Zdrowiu układu pokarmowego nie służy wysoko przetworzona żywność (np. popularne fast foody kupowane w sieciówkach), pełna pustych kalorii i tłuszczu. Wątroba szczególnie nie lubi spożycia alkoholu i cukru, co sprzyja stłuszczeniu tego ważnego organu.
Higiena układu pokarmowego to również troska o mikrobiotę jelit. Namnażaniu się i dobrostanowi pożytecznych bakterii sprzyja odpowiednia perystaltyka jelit. Spożycie błonnika oraz dużej ilości płynów zapobiega zaleganiu treści pokarmowej. Jedzmy też pokarmy bogate w dobre bakterie: chleb na zakwasie, kiszoną kapustę, kiszone ogórki, fermentowane produkty mleczne.
Higiena układu krążenia
Higiena układu krążenia ściśle wiąże się z prowadzeniem zdrowego trybu życia. By uniknąć miażdżycy, zawału mięśnia sercowego, choroby wieńcowej czy nadciśnienia, należy prawidłowo się odżywiać i jak najwięcej się ruszać. Nie ma mowy o paleniu papierosów. W diecie nie powinno zabraknąć tłustych ryb, które są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Działają one ochronnie na mięsień sercowy i obniżają poziom trójglicerydów we krwi.
By nie dopuścić do miażdżycy tętnic, należy dbać o właściwy poziom cholesterolu. Tu po raz kolejny wraca temat odpowiedniego odżywiania, unikania produktów tłustych i smażonych, spożywania tych bogatych w polifenole i karotenoidy.
Higiena jako czystość
Higiena codzienna wymaga od nas posiadania w domu – oprócz mydeł i żeli do mycia - m.in. patyczków do uszu, płatków kosmetycznych, wkładek higienicznych dla kobiet. Artykuły higieniczne znajdziesz w naszej aptece.
Stosunkowo nowymi preparatami są te do higieny uszu – coraz więcej mówi się o tym, by nie ubijać woskowiny patykiem, tylko wspomagać naturalne jej usuwanie, używając np. produktów z oliwą z oliwek. Również mamy je w swojej ofercie.
Higiena osobista nabiera dodatkowego znaczenia, gdy my sami lub członek naszej rodziny zaczyna doświadczać inkontynencji. Nietrzymanie moczu (i/lub kału) bywa bardzo uciążliwe, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać artykuły higieniczne w postaci materiałów chłonnych do stopnia występowania problemu i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry narażonej na macerację w wyniku kontaktu z moczem czy kałem. W tym przypadku odpowiednia higiena to klucz do dobrego samopoczucia psychicznego i zachowania zdrowia skóry miejsc intymnych.
Higiena przy skaleczeniach i ranach
Higiena w sytuacjach, gdy doszło do przerwania ciągłości skóry, to podstawa, by uniknąć zakażenia. Skóra jest naszym największym narządem i chroni organizm przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Gdy zdarza nam się skaleczyć, pierwszym krokiem powinno być – po uprzednim umyciu rąk - zdezynfekowanie rany, a następnie sięgnięcie po odpowiednie artykuły higieniczne: plastry lub kompresy.