Wyzwaniem dla zdrowia oczu mogą być także alergie. Osoby, które źle tolerują, np. obecność pyłków kwiatów w otoczeniu, mogą być narażone na przesuszenie spojówek, a także na łzawienie.
Kolejny problem, który ma znaczenie, to jakość powietrza – m.in. obecne w nim zanieczyszczenia (pył zawieszony, smog itp.), a także niewystarczająca wilgotność, szczególnie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Kłopotliwe dla zachowania dobrego wzroku mogą być też:
- częste prowadzenie pojazdów po zmroku,
- palenie papierosów i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach,
- częsta ekspozycja na intensywne światło słoneczne bez ochrony,
- wiele godzin spędzanych na czytaniu lub innych czynnościach obciążających oczy.
Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób potrzebuje wsparcia dla zdrowych oczu.
Co na zdrowe oczy?
W naszej aptece online są dostępne różnorodne produkty, których składniki wspomagają zdrowe oczy. Są to przede wszystkim:
- suplementy na oczy zawierające składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku,
- wyroby medyczne.
Można wśród nich wymienić:
- preparaty z luteiną,
- środki wspierające higienę powiek oraz rzęs,
- witaminy dla oczu,
- krople do oczu.
Leki na oczy
Leki na oczy to produkty, które są stosowane w leczeniu konkretnych jednostek chorobowych zdiagnozowanych przez okulistę. Dlatego są to środki wydawane na podstawie recepty i stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego. Dlatego zazwyczaj nie można ich zakupić w aptece, jeśli nie zostały przepisane przez specjalistę. Leki na oczy dostępne w naszej aptece internetowej bez recepty w postaci kropli to preparaty na alergiczne zapalenie spojówek.
Jeżeli jednak zmagasz się z problemami z widzeniem, umów się na wizytę do okulisty, który przeprowadzi diagnostykę, a następnie – jeśli będzie taka potrzeba – określi, jaki lek na oczy powinieneś przyjmować i w jakiej dawce.
Bez recepty są natomiast dostępne suplementy na oczy, jak również wyroby medyczne – ich składniki wspierają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku na wielu płaszczyznach. Dlatego są one wybierane przez osoby, które troszczą się o zdrowe oczy.
Suplementy na oczy – jakie produkty są dostępne?
Suplementy na oczy to szeroka kategoria produktów, w której znajdują się produkty w postaci kapsułek oraz tabletek. Mogą być one spożywane jako wsparcie w codziennej trosce o zdrowy narząd wzroku.
Wśród nich warto wymienić:
- suplementy na oczy z luteiną
- wieloskładnikowe suplementy na oczy
Luteina jest nazwą, którą stosuje się w odniesieniu do dwóch różnych pojęć. Z jednej strony to zwyczajowa nazwa progesteronu, czyli żeńskiego hormonu luteinizującego. Z drugiej – to karotenoid, który stanowi naturalny składnik plamki żółtej oka. I to właśnie o tę substancję chodzi, gdy mowa o luteinie zawartej w suplementach na oczy.
Luteina z zeaksantyną to duet naturalnych antyoksydantów, które wspierają neutralizację wolnych rodników w siatkówce oka. Jako barwniki, wspomagają także ochronę oczu przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła. To szczególnie ważne dla osób, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera czy smartfona – urządzenia te emitują dużą ilość promieniowania o właśnie tej barwie.
Naturalnie luteina występuje m.in. w zielonych warzywach, np. w szpinaku, jarmużu, brokułach czy skórce cukinii, a także w dyni, marchwi czy kapuście. Znajduje się także w jajkach oraz – w niewielkich ilościach – w niektórych owocach (np. w agreście czy jeżynach). Można ją także dostarczać do organizmu przez spożywanie suplementów na oczy zawierających tę substancję.
W składzie witamin na zdrowe oczy można wyróżnić – poza wspomnianą już luteiną – m.in.:
- zeaksantynę – drugi z karotenoidów, który obok luteiny stanowi barwnik plamki żółtej oka, o podobnych właściwościach,
- wyciąg z borówki czarnej – wspierający ostrość wzroku i prawidłowe widzenie dzięki zawartości antocyjanów,
- witaminę A i cynk – wspierają wytwarzanie barwnika światłoczułego,
- witaminę B2, która wspomaga prawidłowe widzenie,
- witaminę E, resweratrol oraz miedź – wspierają ochronę przed wolnymi rodnikami,
- witaminę C, która jest naturalnym antyoksydantem, a także wspiera produkcję kolagenu, który jest białkiem strukturalnym znajdującym się również w tkankach narządu wzroku,
- kwas DHA – wspomagający utrzymanie prawidłowego widzenia (przy dziennym spożyciu 250 mg).
Dostępne preparaty mają zarówno postać tabletek, jak i kapsułek. Ta druga forma jest najczęściej stosowana, gdy suplement diety jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D.
Wyroby medyczne – zdrowe oczy
Poza suplementami na oczy w asortymencie Apteki Pharma-Land są dostępne również wyroby medyczne, które w fizyczny sposób wspierają zdrowe oczy.
Wyroby medyczne w tej kategorii można podzielić na:
- produkty wspierające higienę powiek i rzęs
- krople do oczu
Są one przydatne w szczególności alergikom oraz osobom, które mają wrażliwą skórę powiek lub na co dzień stosują soczewki kontaktowe. Mogą być również rekomendowane przy podrażnieniu, stanie zapalnym bądź zakażeniu powiek oraz w okresie przygotowania się do zabiegów okulistycznych bądź z zakresu dermatologii estetycznej. Zawarte w ich formule składniki pomagają delikatnie, ale skutecznie oczyszczać powieki – bez narażania się na dodatkowe podrażnienia.
W tej grupie dostępne są sterylne chusteczki do higieny powiek. Pomagają one również w rozpuszczaniu i usuwaniu zanieczyszczeń, pyłków, brudu, zaschniętej wydzieliny czy resztek makijażu.
Krople do oczu zawierają składniki, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Są one dostępne zarówno w buteleczkach do wielorazowej aplikacji, jak i w pojemnikach jednodawkowych. Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na jego termin ważności po otwarciu. Zastosowanie higienicznego systemu dozowania kropli pozwala zachować ich przydatność do użycia nawet do 6 miesięcy od momentu pierwszej aplikacji produktu.
W kroplach do oczu najczęściej są zawarte takie substancje, jak:
- hialuronian sodu czy trehaloza wspierające prawidłowe nawilżenie gałki oka,
- ektoina wspomagająca tworzenie ochronnego filtra na powierzchni oka,
- naturalne wyciągi wodne – m.in. z zielonej herbaty, oczaru, świetlika, bławatka czy rumianku, które wspomagają łagodzenie podrażnień oczu.
Jeśli korzystasz z soczewek kontaktowych, zwróć uwagę, czy krople do oczu można aplikować podczas ich noszenia.
Przy wyborze suplementów na oczy, a także wyrobów medycznych, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą bądź zapoznaj się z informacjami na opakowaniu i ulotce produktów.
Jak zadbać o zdrowe oczy?
Jeśli chcesz zadbać o zdrowe oczy, zatroszcz się o prowadzenie korzystnego dla nich trybu życia. Oto kilka kluczowych kwestii, o których warto pamiętać na co dzień.
Korzystna dieta dla oczu
Zadbaj o dostarczenie swojemu organizmowi korzystnych dla oczu składników odżywczych wraz z pożywieniem. Jak? Podstawa to oczywiście zdrowo zbilansowana dieta – bogata w witaminy i minerały. Dobrze, aby w Twoich posiłkach znalazły się m.in.:
- marchewka i inne czerwone oraz pomarańczowe warzywa, np. dynia – są bogatym źródłem karotenoidów, które stanowią naturalny składnik barwnika plamki żółtej oka,
- zielone warzywa, w tym szpinak czy jarmuż, bogate m.in. w luteinę czy witaminy E i C,
- źródła kwasów omega-3 – np. ryby, jak również odpowiednio dobrane tłuszcze roślinne, w tym olej lniany czy rzepakowy, a także orzechy,
- cynk – bogate w niego są m.in. orzechy, warzywa strączkowe oraz wołowina i wieprzowina.
Dobre nawyki dla zdrowych oczu przy pracy na komputerze
Pracujesz przy komputerze? A może wiele godzin spędzasz na lekturze, oglądaniu telewizji lub przeglądaniu informacji na smartfonie? Pamiętaj, że długotrwałe „wbijanie wzroku” w ekran może być źródłem problemów z widzeniem czy powodem przesuszenia worka spojówkowego. Aby tego unikać, pamiętaj o tym, aby robić sobie przerwy podczas zajęć, które są dużym wysiłkiem dla Twoich oczu. Absolutne minimum to 5 minut przerwy na każdą godzinę spędzoną przed ekranem. Najlepiej jednak oderwać się od niego co 20 minut na chociaż 1-2 minuty.
W czasie, gdy Twój wzrok odpoczywa od pracy przy komputerze, wykonaj proste ćwiczenie: popatrz na obiekt, który jest oddalony od Ciebie. Możesz na przykład wyjrzeć przez okno i spojrzeć na znajdujące się w oddali drzewo czy kominy domów. W ten sposób wspomożesz prawidłową akomodację oka. Pamiętaj także o regularnym mruganiu.
Warto także pomyśleć o zastosowaniu specjalnych filtrów niebieskiego światła – to programy dostępne na komputer i na telefon, które zmieniają balans kolorów na ekranie. W efekcie obraz staje się nieco bardziej czerwony, a co za tym idzie – przyjaźniejszy dla Twoich oczu, szczególnie wieczorem.
Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB
Twoim oczom może szkodzić również nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Rozwiązanie jest bardzo proste – to dobre okulary słoneczne z filtrami UVA i UVB. Warto wybrać te od optyka, w których obecność tych zabezpieczeń jest gwarantowana. Uwaga! Okulary przeciwsłoneczne będą potrzebne nie tylko w środku lata, ale również zimą – zwłaszcza gdy na zewnątrz jest dużo śniegu, który dodatkowo odbija słońce i zwiększa intensywność jego oddziaływania na oczu.
Stosowanie się do powyższych rad oraz świadome dobieranie produktów ze składnikami wspierającymi zdrowe oczy przełożą się na lepszy komfort na co dzień.