Kosmetyki z apteki specjalistyczne - dermokosmetyki
Po kosmetyki apteczne sięgamy zazwyczaj wtedy, gdy mamy problem ze skórą i zwykła pielęgnacja nie wystarcza - albo też używanie popularnych kosmetyków doprowadziło do powstania np. nadwrażliwości. Inne spotykane określenia to dermokosmetyki lub – mniej popularne – kosmeceutyki. To ostatnie nie ma nic wspólnego z kosmicznymi właściwościami, choć tak brzmi. Połączenie słów kosmetyki i farmaceutyki oznacza kosmetyki apteczne o właściwościach leczniczych (kosmetyki służą pielęgnacji, a farmaceutyki są produkowane przez przemysł farmaceutyczny i wykazują właściwości terapeutyczne). Ta definicja jasno wskazuje, że sięgając po kosmetyki z apteki należy spodziewać się dużo skuteczniejszej pielęgnacji, nakierowanej na usunięcie źródła problemu, a nie jego maskowanie.
Kosmetyki apteczne – czy forma ma znaczenie?
Kupując kosmetyki online musimy znać podstawowe różnice między formami, w jakich te produkty występują.
W pielęgnacji ciała najbardziej popularne są mleczka, balsamy i masła. Te pierwsze charakteryzują się najlżejszą konsystencją, co sprawia, że najszybciej się wchłaniają i nie pozostawiają na ciele powłoki. Świetnie sprawdzają się wtedy, gdy po aplikacji musimy szybko się ubrać (np. po wizycie ma basenie). Są też wygodne do stosowania latem oraz u osób ze skórą z tendencją do przetłuszczania się.
Kosmetyki apteczne do pielęgnacji ciała w postaci balsamów zazwyczaj również dosyć szybko się wchłaniają, nadają się do skóry normalnej i tłustej. Chyba że weźmiemy pod uwagę balsamy emoliencyjne – te dedykowane są skórze suchej i bardzo suchej, wrażliwej i noworodkom. U osób ze skórą tłustą, z uwagi na obecność parafiny, mogą działać komedogennie, czyli powodować powstawanie zaskórników.
Najbogatszy skład i najgęstszą konsystencję wśród kosmetyków do ciała mają masła. Kosmetyki z apteki tego typu mają za zadanie intensywnie nawilżać i regenerować skórę. Utrzymują się na niej nawet do kilkunastu godzin, tworząc ochronny film. Sprawdzą się do pielęgnacji nocnej i dla skóry suchej, bardzo suchej oraz problematycznej, potrzebującej odbudowy. Osoby ze skórą normalną mogą po nie sięgać w okresie grzewczym, kiedy powietrze w domach jest suche, co negatywnie wpływa na stan skóry.
Kosmetyki z apteki do twarzy to przeważnie kremy lekkie, kremy bogate, kremy-maski, żele, sera, preparaty punktowe, peelingi, peelingi enzymatyczne.
Kremy lekkie, jak sama nazwa wskazuje, mają najlżejszą konsystencję, szybko się wchłaniają, będą świetnie nadawały się pod makijaż i dla osób ze skórą normalną, mieszaną i tłustą. Kremy bogate dedykowane są zazwyczaj skórze suchej, wymagającej, dojrzałej. Z reguły kremy na noc są „cięższe”. Kremy-maski, podobnie jak kremy do ciała, będą intensywnie pielęgnować skórę. Kosmetyki z apteki typu preparaty punktowe są dostępne w małych pojemnościach, bo służą likwidacji problemu u źródła – nakłada się je tylko na obszar, który wymaga pielęgnacji, czyli np. na popękane naczynka czy zmiany trądzikowe. Działają dosyć silnie, więc używamy ich zgodnie z zaleceniami producenta. Kosmetyki o konsystencji żelowej, bardzo lekkie, sprawdzają się przy skórze normalnej, mieszanej, tłustej. Formuła żelowa sprawia, że składniki aktywne lepiej się wchłaniają i skóra efektywniej potrafi je wykorzystać.
Sera to kolejne kosmetyki apteczne do twarzy. Producenci zazwyczaj umieszczają produkty tego typu w buteleczkach z pipetą, co umożliwia precyzyjne odmierzenie potrzebnej ilości kosmetyku. Serum jest silniejsze od kremu, ma więcej składników aktywnych, występuje w płynnej konsystencji. Stosuje się je w formie kuracji albo jako wzmocnienie codziennej pielęgnacji skóry. Świetnie nawilżają, dobrze sprawdzają się też jako kosmetyki anty-aging.
Kosmetyki z apteki służące do oczyszczania to peelingi – mechaniczne, enzymatyczne, kwasowe. Czym się różnią? Te pierwsze zawierają w składzie drobinki ścierające, np. bardzo drobno zmielone pestki. Intensywnie usuwają martwy naskórek, ale nie nadają się do skóry wrażliwej, cienkiej, naczynkowej. Peelingi enzymatyczne działają łagodniej, mają w składzie enzymy, które delikatnie rozpuszczają martwy naskórek. Ich stosowanie nie wymaga pocierania, nakłada się je na twarz jak maskę i spłukuje po zalecanym czasie. Peelingi kwasowe to najbardziej wyspecjalizowany produkt z tej gamy. Kwasy – solo lub w mieszankach – dobiera się do problemu typu przebarwienia, starzenie się skóry itd. Nakłada się na noc. Cechuje je silne działanie, ale i skuteczność. Przy większości wymagane jest stosowanie na dzień wysokiej ochrony przeciwsłonecznej SPF 50+.
Kosmetyki apteczne do włosów to ampułki, szampony, odżywki, maski. Ampułki z płynem są rodzajem wcierki, która – regularnie aplikowana na skórę głowy – ma powstrzymać wypadanie włosów i poprawić ich kondycję. Szampony służą do mycia skóry głowy i do niej powinny być dobierane, w zależności od tego, czy jest przetłuszczająca się, czy przesuszona, czy np. wrażliwa. Odżywki pielęgnują włosy, podobnie jak cięższe w konsystencji, ale i bogatsze w składniki aktywne maski.
Kosmetyki online
Z racji sytuacji epidemicznej, ale też brak czasu w ciągu dnia, coraz chętniej robimy zakupy w internecie. Sklepy w sieci dostępne są całą dobę przez 7 dni w tygodniu, a to ich niewątpliwa zaleta. Kupując kosmetyki online możemy dać sobie czas na wyszukanie preparatu odpowiadającego naszym potrzebom. Czytamy wówczas skład, informacje producenta, analizujemy opinie, porównujemy ceny. To wygodna, choć czasochłonna, forma zakupów.
W gąszczu ofert wiele firm oferuje kosmetyki online w wyjątkowo niskich cenach. Warto wtedy przejrzeć opinie o tych sprzedawcach w mediach społecznościowych, żeby uniknąć rozczarowania lub zamrożenia pieniędzy, o zwrot których będzie trzeba potem walczyć. Bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z e-aptek. Dlaczego warto sięgać po kosmetyki z apteki? Każda apteka internetowa działa legalnie i nie może pozwolić sobie na sprzedaż np. szamponów rozlewanych z dużych opakowań do mniejszych w nieznanych warunkach higienicznych. Kosmetyki apteczne to gwarancja bezpieczeństwa, co ma szczególne znaczenie dla osób o skórze nadreaktywnej czy rodziców kupujących kosmetyki online dla małych dzieci.
Tanie kosmetyki z apteki
Kosmetyki apteczne za parę złotych? Blogerki urodowe regularnie polecają takie kosmetyki online. Tanie kosmetyki z apteki to:
• olej rycynowy, stosowany do pielęgnacji włosów, rzęs i brwi,
• stara, znana od lat pasta cynkowa – także w wersji z kwasem salicylowym – jest przydatna w walce z trądzikiem; będzie wysuszać zmiany i przyspieszać regenerację skóry,
• maść z wyciągiem z kłącza pięciornika – również przydatna w walce z pryszczami,
• maść z alantoiną, nikotynamidem, kwasem salicylowym i kamforą ma pękające pięty,
• olej lniany – oprócz tego, że pijemy go dla zdrowia, możemy dodać go do fusów po kawie i stworzyć fantastyczny naturalny peeling za kilka złotych; olej sprawdzi się też w pielęgnacji włosów,
• bloker potu za ok. 10 zł – jest taki i w naszej ofercie,
• maść z witaminą A – szczególnie przydatna w porze zimowej, zastąpi tłusty krem i pomadkę ochronną do ust,
• krem do skóry z AZS, łuszczycą i egzemą – można stosować jako tanią kurację do skóry traktowanej silnymi kwasami.