Tymczasem choroby serca i układu krążenia są jednymi z najczęściej występujących w nowoczesnym społeczeństwie. Nie bez powodu są określone mianem chorób cywilizacyjnych. Za ich powstawanie odpowiada wiele czynników. Można wśród nich wymienić m.in. siedzący tryb życia, wysoki poziom stresu, brak zdrowej aktywności fizycznej czy niezdrową dietę, obfitującą w wysoko przetworzone pokarmy.
Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być bardzo poważne – w długiej perspektywie mogą one prowadzić do rozwoju groźnych chorób, począwszy od nadciśnienia, aż po miażdżycę. Dlatego warto zadbać o swój układ krążenia zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
Zarówno w ramach profilaktyki, jak i w przebiegu schorzeń związanych z sercem czy naczyniami krwionośnymi są stosowane leki na krążenie, a także suplementy diety i wyroby medyczne, które mogą stanowić wsparcie przy utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania tego systemu. W Aptece internetowej Pharma-Land jest dostępna szeroka gama takich produktów.
Leki na krążenie i więcej
W naszej aptece online jest dostępny bogaty wybór leków na poprawę krążenia oraz innych preparatów, po które można sięgnąć z myślą o zdrowiu serca oraz naczyń krwionośnych. Zostały one podzielone na kategorie – tak, aby łatwiej było znaleźć odpowiedni produkt. Oto, co zawierają poszczególne grupy produktów.
Leki na poprawę krążenia
Wśród leków na poprawę krążenia oraz suplementów diety zawierających składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia znalazły się preparaty w różnych postaciach. Dostępne są:
- tabletki - w tej postaci są dostępne zarówno leki na krążenie, jak i suplementy diety,
- kapsułki,
- preparaty w formie płynnej.
Produkty z tej kategorii to preparaty, których substancje czynne wspierają przede wszystkim krążenie żylne oraz utrzymanie prawidłowego przepływu krwi do wszystkich tkanek. Zawierają one takie składniki, jak:
- escyna – to substancja czynna pozyskiwana z nasion kasztanowca (kasztanów), stosowana w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, żylaków odbytu czy zapalenia żył kończyn dolnych. Działa ochronnie na naczynia, zmniejsza obrzęki. Wsytępuje w popularnych i dostępnych na rynku od lat lekach na krążenie.
- diosmina – zawierają ją leki na poprawę krążenia stosowane m.in. przy obrzękach nóg, przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych czy objawowo przy hemoroidach,
- dobezylan wapnia – również wykorzystywany w terapii żylaków, obrzęków i dolegliwości bólowych oraz nocnych kurczy nóg, a także przy hemoroidach,
- kwas acetylosalicylowy – jest wykorzystywany w lekach o działaniu przeciwzakrzepowym, a wskazaniem do jego stosowania mogą być, np. niestabilna choroba wieńcowa, stan świeżego zawału serca, profilaktyka zawału serca czy profilaktyka zakrzepicy żył głębokich,
- wyciąg z kłącza ruszczyka kolczastego wspomagający ochronę naczyń krwionośnych przy niewydolności naczyń żylnych.
Kwasy omega
Kwasy tłuszczowe omega-3, tj. DHA i EPA, są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania serca. Dlatego warto zadbać o to, by nie zabrakło ich w diecie. Badania pokazują, że przyczyniają się one do prawidłowego funkcjonowania serca przy spożyciu 250 mg DHA i EPA dziennie. Można ich sobie dostarczyć wraz z pożywieniem. Zdrowa dieta, bogata w kwasy omega-3, powinna uwzględniać przede wszystkim ryby, orzechy oraz zdrowe tłuszcze, np. olej lniany, rzepakowy czy sojowy.
Ich prawidłową podaż można również wspomóc, sięgając po suplementy diety zawierające kwasy omega-3. Najczęściej mają one postać miękkich kapsułek.
Leki na hemoroidy
Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to również dolegliwość związana m.in. z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia. Jest to stan, w którym struktury naczyniowe ulokowane w odbycie są objęte stanem zapalnym oraz nabrzmiałe. Objawowo przy żylakach odbytu stosuje się m.in. leki na krążenie – np. zawierające diosminę.
Ponadto w tej kategorii można znaleźć:
- leki OTC w postaci czopków, np. z tribenozydem i działającą znieczulająco lidokainą,
- maści na to schorzenie, np. z hydrokortyzonem, neomycyną oraz środkiem znieczulającym,
- kremy doodbytnicze.
Środki na żylaki oraz obrzęki
Obrzęki kończyn dolnych, a także nocne skurcze, bóle i podobne objawy mogą być m.in. skutkiem problemów z prawidłowym krążeniem w żyłach kończyn dolnych. W efekcie mogą się pojawić np. choroby żył powierzchniowych, takie jak zakrzepowe zapalenie żył czy żylaki. W takim przypadku może być przydatny skuteczny lek na krążenie zalecony przez lekarza prowadzącego.
Wśród leków bez recepty w takich przypadkach można sięgnąć po m.in.:
- żele na krążenie – m.in. leki na krążenie zawierające heparynę czy wyroby z wyciągami z kasztanowca i rutyny,
- kapsułki oraz tabletki stosowane przy żylakach i obrzękach.
Preparaty wspomagające pracę serca
Leki na poprawę krążenia oraz preparaty wspierające prawidłową pracę układu krążenia są wybierane także w trosce o zdrowie serca. Dlatego w tej kategorii znalazł się też szeroki wybór produktów o takim zastosowaniu. Są wśród nich dostępne preparaty w postaci:
- kropli – np. zawierających ziołowe wyciągi i nalewki z liścia konwalii, głogu, kozłka lekarskiego oraz kofeinę,
- płynów – to np. suplementy diety zawierające sok lub wyciąg z owoców głogu oraz witaminy i minerały,
- tabletek – wśród nich znajdują się zarówno suplementy diety, jak i leki na krążenie, np. z kwasem acetylosalicylowym,
- kapsułek.
Mogą być one zalecane przez lekarza, np. w profilaktyce chorób serca, a także z myślą o wsparciu prawidłowej pracy tego organu i całego układu krążenia.
Preparaty przeciwzakrzepowe
Powstanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych może mieć bardzo poważne i groźne konsekwencje dla zdrowia, powodować m.in. zakrzepicę, zatory płucne, a także prowadzić do zawału serca. Dlatego – zwłaszcza w ramach profilaktyki zawału serca, a także w stanach po zawale, przy chorobie wieńcowej, miażdżycy i podobnych przewlekłych schorzeniach - pacjenci przyjmują leki na poprawę krążenia zgodnie z zaleceniami specjalisty. W wielu przypadkach są to preparaty na receptę. Wśród tych bez przepisu lekarza najczęściej stosowane są preparaty przeciwzakrzepowe, zawierające odpowiednio dobraną ilość kwasu acetylosalicylowego. Zazwyczaj są to tabletki dojelitowe lub wzbogacone o substancje, które wspierają ochronę przewodu pokarmowego, takie jak glicyna.
Preparaty na cholesterol
Wysoki poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) może mieć bardzo poważne konsekwencje dla pracy serca oraz całego układu krążenia. Osadzające się na ścianach naczyń krwionośnych blaszki miażdżycowe prowadzą do zwężenia światła tętnic. W konsekwencji może dojść m.in. do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, a także choroby wieńcowej. Dlatego warto zadbać o utrzymanie równowagi między frakcjami cholesterolu.
Podstawą jest zachowanie zdrowej, zrównoważonej diety, bogatej m.in. w źródła kwasów omega-3 (np. ryby), a także NNKT, błonnik pokarmowy oraz orzechy i nasiona. Wsparciem prawidłowego żywienia mogą być także suplementy diety zawierające sterole roślinne czy ekstrakt z owoców bergamoty, bogaty w polifenole. Takie produkty, obok leków na krążenie, są również dostępne w tej kategorii.
Kiedy sięga się po leki na poprawę krążenia?
Leki na poprawę krążenia, a także suplementy i wyroby medyczne są przyjmowane z myślą o wsparciu układu krążenia. Są wybierane m.in. przez pacjentów, którzy:
- mierzą się z przewlekłymi chorobami serca, w których przebiegu lekarz zaleca odpowiednio dobrane preparaty,
- zmagają się z obrzękami nóg oraz bólem czy uczuciem ciężkości, żylakami,
- chcą wesprzeć utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi,
- zmagają się z hemoroidami.
Zanim dobierzesz lek, suplement czy wyrób medyczny z apteki, koniecznie zapoznaj się z opisem każdego z produktów oraz z ulotką. Tam znajdziesz dokładniejsze informacje na temat wskazań (oraz przeciwwskazań) co do ich użycia.
Skuteczny lek na krążenie – co wybrać?
Leki na krążenie stanowią ważny element terapii schorzeń związanych z tym aspektem funkcjonowania organizmu. Wiele z nich jest dostępnych w wersji OTC, czyli bez recepty. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie takich preparatów powinno się odbywać po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą oraz po zapoznaniu się z ulotką produktu. Niewłaściwie stosowane leki na poprawę krążenia mogą powodować niepożądane efekty.
W razie wątpliwości warto zatem skontaktować się ze specjalistą, który doradzi, jakie preparaty będą odpowiednie na prawidłowe krążenie w konkretnym przypadku.
Jak zadbać o zdrowe krążenie?
Zapobieganie chorobom układu krążenia to przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia. Zadbaj o swój organizm m.in. poprzez:
- odpowiednią porcję aktywności fizycznej – codzienne spacery, wybór schodów zamiast windy czy regularne treningi pozytywnie wesprą cię w walce o zdrowe serce,
- rezygnację z używek – a w szczególności z papierosów oraz alkoholu,
- zadbanie o regularne wysypianie się – zdrowy sen wpływa na ogólny stan organizmu,
- unikanie nadmiaru stresu i przemęczenia,
- zdrowe, dobrze zbilansowane odżywianie.
Pamiętaj też, że jeśli dostrzeżesz jakiekolwiek niepokojące objawy, warto udać się do lekarza, aby sprawdzić swój stan zdrowia. Wskazaniem do wizyty mogą być, np. często puchnące kostki i całe nogi, wrażenie kołatania serca, częste skurcze mięśni, pojawienie się żylaków, długo utrzymujące się uczucie przemęczenia, mrowienie. Tylko specjalista, po przeprowadzeniu badań, może postawić trafną diagnozę oraz wskazać, w jaki sposób należy prawidłowo zadbać o swój układ krążenia.