Przeziębienie u dziecka to trening cierpliwości i kompetencji negocjacyjnych dla rodziców. Choć przeziębienie u dziecka nie jest poważną infekcją, jeśli regularnie się powtarza, osłabia organizm i dezorganizuje życie całej rodziny. Jak sobie z nim poradzić?
Z tego artykułu dowiesz się:
• jakie są objawy przeziębienia u dziecka
• ile trwa przeziębienie u dziecka i kiedy należy udać się do lekarza
• jakie leki na przeziębienie dla dziecka
• przeziębienie u dziecka i ropiejące oczy – co z tym zrobić?
Pierwsze objawy przeziębienia u dziecka
Przeziębienie u dziecka zasadniczo nie różni się od takiej samej infekcji wirusowej u dorosłych. Standardowe objawy przeziębienia to:
• wodnisty katar
• lekki kaszel
• chrypka, ból gardła
• lekki ból głowy
Tej chorobie nie powinna towarzyszyć gorączka, charakterystyczna dla grypy. Może jednak pojawić się lekki stan podgorączkowy, szczególnie u małych dzieci. Już pierwsze objawy przeziębienia powodują, że maluchy są rozdrażnione, marudne, potrzebują częstszych drzemek lub ogólnie więcej śpią.
Objawy przeziębienia stwierdza się zarówno u małych dzieci, jak i starszych dzieci nawet kilkanaście razy w roku. Dlaczego tak często? Układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty i nie radzi sobie sprawnie ze zduszeniem choroby w zarodku. Do tego milusińscy są wystawieni na ekspozycję na wirusy w przedszkolu czy szkole, a nawet w domu – kiedy zarazki przyniesie rodzeństwo. Dzieci nie mają też świadomości tego, jak należy się ubrać i że strój musi być adekwatny do pogody. Często zdarza im się zgrzać, spocić podczas zabawy, a następnie biegać po dworze bez czapki i z odsłoniętym gardłem, choć jest chłodno. Na to kolega kichnie i przeziębienie gotowe.
Ile trwa przeziębienie u dziecka?
Od czasu, kiedy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia do powrotu dziecka do normalnej aktywności zazwyczaj mija kilka dni. W tym czasie dziecko powinno przebywać w domu pod opieką dorosłego. Dobrze, by dużo wypoczywało, regularnie piło. Jeśli samopoczucie pozwala, można wyjść na spacer – chłodne powietrze ułatwi oddychanie w razie kataru. Trzeba jednak ograniczyć szaleńcze harce, żeby się nie spocić. W przypadku występowania gorączki, rezygnujemy z aktywności na dworze.
Katar u dziecka
Katar to jeden z pierwszych i podstawowych objawów przeziębienia. Kiedy leci z nosa, u najmłodszych, nie umiejących wydmuchiwać, świetnie sprawdzi się gruszka lub aspirator. Pozwolą dokładnie mechanicznie oczyścić drogi oddechowe. Choć dzieci zazwyczaj nie lubią zabiegów przy użyciu tych urządzeń, ulga w postaci ułatwionego oddychania jest natychmiastowa.
Niezastąpiona i zawsze bezpieczna w stosowaniu nawet od najmłodszych lat jest woda morska. Oczyści błonę śluzową nosa, zmniejszy jej obrzęk, ułatwiając oddychanie, nawilży.
Przy pomocy soli fizjologicznej i specjalnej końcówki inhalatora, nazywanej widelcem nosowym, także pozbędziemy się uciążliwego kataru u dziecka.
Kiedy powyższe rozwiązania się nie sprawdzą, można jeszcze sięgnąć np. po żel z ksylometazoliną lub aerozol czy krople do nosa z ksylo- lub oksymetazoliną. Ważne, by nie stosować ich dłużej niż 5-7 dni.
W przypadku przeziębienia wydzielina z nosa jest wodnista i trudno oprzeć się wrażeniu, że stale leci. Częste stosowanie chusteczek i wycieranie nosa powoduje podrażnienie delikatnej skóry dziecka w tej okolicy. W tej sytuacji sprawdzi się popularna i sprawdzona przez pokolenia maść majerankowa o działaniu antybakteryjnym. Podrażnienie skóry zniweluje też krem regenerujący.
Kaszel u dziecka
Kaszel jako objaw przeziębienia u dziecka to zazwyczaj efekt podrażnienia gardła. Najczęściej mamy do czynienia z kaszlem suchym, szczególnie dokuczliwym wieczorem, gdy maluch położy się do łóżka, a ciało się rozgrzeje. Taki kaszel potrafi też wybudzić ze snu. Jak złagodzić kaszel dziecka w nocy? Przyda się syrop z lewodropropizyną, który hamuje odruch kaszlu. Można go podawać dzieciom od 2. roku życia. W aptece można znaleźć też lek homeopatyczny na suchy kaszel już od 1. roku życia. Dostępne są też preparaty z porostem islandzkim, działające osłonowo na gardło i przy okazji łagodzące kaszel u dzieci.
Ból gardła u dziecka
Z lekkim podrażnieniem gardła i chrypką poradzi sobie np. syrop z porostem i malwą. Starsze dzieci mogą sięgnąć po tabletki do ssania na gardło.
Przeziębienie u dziecka i ropiejące oczy
Dziecko budzi się rano i płacze, bo nie może otworzyć oczu? Sklejenie powiek ropną wydzieliną często zdarza się przy przeziębieniu, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z katarem. Krótkie kanały nosowo-łzowe, wycieranie nosa dłonią i rozprowadzanie wydzieliny po twarzy sprawiają, że do oczu dostają się zarazki. Z kolei wytwarzana w procesie zapalnym ropa najczęściej widoczna jest w postaci grudek na rzęsach. By pozbyć się jej i oczyścić oko, sięgamy po sól fizjologiczną i kompres jałowy. Jeśli mimo utrzymywania higieny stan oczu się nie poprawia, należy udać się do lekarza, który może przepisać krople z antybiotykiem.
Przeziębienie u dziecka – jakie stosować leki
Z uwagi na to, że przeziębienie jest infekcją wirusową, leczy się jego objawy. Jeśli dziecko narzeka na ból głowy lub gorączkuje, pora sięgnąć do domowej apteczki po paracetamol lub ibuprofen. W zależności od wieku malucha, wybieramy czopki lub zawiesinę, zawsze pamiętając o dostosowaniu dawki do wagi ciała. Te leki przeciwgorączkowe można podawać zamiennie. Nie wolno dawać kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny, z uwagi na możliwość wystąpienia zespołu Reye`a.
Leki na przeziębienie u dziecka1:
• paracetamol – działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo
• ibuprofen – działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo
• ksylometazolina – obkurcza błonę śluzową nosa, ułatwia oddychanie, hamuje katar; należy dobrać stężenie do wieku, np. 0,01% już dla kilkutygodniowych dzieci2
• lewodropropizyna (od 2 roku życia) – hamuje kaszel3
Zanim kupisz w aptece leki na przeziębienie u dziecka, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze poinformuj, w jakim wieku jest maluch i czy na coś choruje. Przed samodzielnym zaordynowaniem lekarstw, przeczytaj informacje zawarte w ulotce.
Przeziębienie u dziecka – kiedy do lekarza
Jeśli po około tygodniu od wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia u dziecka nie zauważysz poprawy, nasiliła się gorączka, a kaszel z suchego przeszedł w produktywny (z wydzieliną) - pora udać się do pediatry. Być może infekcja z wirusowej zmieniła charakter na bakteryjny i potrzebne jest bardziej zdecydowane działanie.
Źródła:
[1]https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2020/09/KOMPAS-grypa-u-dzieci-2019.pdf str. 6
[2]Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasivin 0,01% 0,1 mg/ml, krople do nosa, roztwór
[3]Charakterystyka Produktu Leczniczego Levopront, 60 mg/10 ml, syrop