Opryszczka nie tylko wygląda źle, ale także pojawia się na ustach w najmniej spodziewanym (i do tego zazwyczaj w najmniej odpowiednim) momencie. Skąd w ogóle bierze opryszczka wargowa? Czy jest groźna? No i oczywiście – jak z nią walczyć?
Niemal każdy z nas jest nosicielem wirusa HSV 1. Szacuje się, że około 80 proc. ludzi jest nim zarażonych, choć choruje tylko połowa z nich. Nie daje żadnych objawów tuż po zakażeniu. Atakuje głównie skórę oraz błony śluzowe w okolicy ust i nosa. Wirus ten atakuje osłabiony, przemęczony, zestresowany organizm – jest także zaraźliwy.
Przebieg opryszczki
Opryszczka wargowa to sprawka wirusa HSV 1 (Herpex simplex typ 1 ). Pierwszymi objawami opryszczki są swędzące zaczerwienienie i ból w okolicach ust.
Najpierw skóra jest napięta, potem swędzi i piecze. Na wardze pojawia się zaczerwienienie, a następnie mała grudka, która zamienia się w wiele bolesnych pęcherzyków, wypełnionych płynem surowiczym. Po 6-10 dniach pęcherzyki pękają, tworząc bolesne nadżerki. W płynie surowiczym znajdują się wirusy – to n na tym etapie możliwość przeniesienia na inne części ciała i zarażenia innych jest największa.
Czy opryszczka jest niebezpieczna?
Opryszczka wargowa zazwyczaj sama w sobie nie jest groźna, jednak poważne mogą być powikłania np. gdy wirus zostanie przeniesiony poprzez potarcie ręką do oka. Taki incydent może skutkować nawet utratą wzroku! Co więcej, HSV 1, gdy dotrze do mózgu, potrafi wywołać opryszczkowe zapalenie opon mózgowych. Powikłania opryszczki wargowej są szczególnie groźne dla kobiet w ciąży, dlatego trzeba ją zwalczać i zapobiegać nawrotom. Co więcej, opryszczka występująca po raz pierwszy w życiu u ciężarnej może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu czy też uszkodzenia płodu.
Opryszczka – dla kogo jeszcze jest groźna?
Opryszczka jest szczególnie groźna dla małych dzieci (do lat 6), ponieważ wirus może doprowadzić do opryszczkowego zapalenia opon mózgowych. Z tego powodu rodzic, który jest zaatakowany przez opryszczkę, powinien zakładać maskę przy kontakcie z maluszkiem.
Opryszczka – czy można całkowicie wyleczyć wirusa?
Wystarczy, że tylko raz nad naszymi ustami pojawi się opryszczka, abyśmy do końca życia byli nosicielami wirusa. W momencie zarażenia Herpex simplex zagnieżdża się w komórkach nerwowych i tam ulega utajeniu. Ujawnia się w sprzyjających dla niego warunkach, np. gdy jesteśmy osłabieni, gdy dopada nas stres, w sezonie jesienno-zimowym. Wirus opryszczki lubi się też ujawniać przy długim przebywaniu na słońcu (przegrzanie wyzwala opryszczkowy atak). Opryszczka wargowa może korelować z miesiączką. Szczególnie na 7-10 dni przed pojawieniem się krwawienia naturalne zmiany hormonalne powodują obniżenie odporności.
Jak zapobiegać opryszczce?
Uwaga na całusy! Bardzo łatwo zarazić się opryszczką właśnie przez pocałunek z osobą, która ją ma. Poza tym unikamy jedzenia tymi samymi sztućcami, na tych samych talerzach, których używa osoba mająca pęcherzyk opryszczki. Nie pijmy również z tej samej butelki, co chora osoba i nie używamy tego samego ręcznika.
Leczenie opryszczki – zioła i domowe sposoby
Efekty leczenia uzależnione są od tego, jak szybko zastosujemy terapię. Im wcześniej, tym lepiej. Najlepiej jest stosować leki przeciwwirusowe w postaci kremów w momencie mrowienia, bo później walka z winowajcą opryszczki jest bardzo trudna, a skuteczność leków jest mało zadawalająca.
Opryszczka? Zacznij stosować zioła! Sięgnij po:
- Melisę – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo (wystarczy zrobić okład z tego zioła)
- Olejek melisowy – należy smarować nim opryszczkę
- Miętę, rumianek, szałwię – wykonuj z nich okłady
- Aloes – jego miąższ przyspieszy gojenie
- Olejek z drzewa herbacianego – ma działanie przeciwwirusowe, odkażające i przyspieszające gojenie
Istnieją również domowe sposoby na opryszczkę:
- Smarowanie opryszczki miodem, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo
- Okłady z cebuli lub połówki ząbka czosnku – przyłożyć na kilka minut
- Okłady z herbaty – herbata zawiera taniny o właściwościach ściągających i działających przeciwwirusowo
Najskuteczniejsze są jednak leki na opryszczkę.
Leki na opryszczkę
Istnieje wiele preparatów, opartych o różne substancje czynne. Najczęściej spotykanymi są jednak środki zawierające
- Acyklowir (jest składnikem większości preparatów na opryszczkę, występuje w wielu maściach dostępnych w aptece. Hamuje namnażanie się wirusa. Jest skuteczny, gdy zastosuje się go odpowiednio wcześnie. Kobiety w ciąży mogą go stosować jedynie po konsultacji z lekarzem)
- Denotywir (poza działaniem przeciwwirusowym, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem)
- Dokonazol (może być stosowany przez kobiety karmiące i w ciąży)
Kiedy sięgnąć po konkretne preparaty?
W pierwszej fazie należy stosować preparaty z acyklowirem, a w fazie wykwitów z pęcherzykami – denotywir i acyklowir z hydrokortyzonem.
Opryszczka – dodatkowe wskazówki:
- Skutecznym sposobem są <a href="/plastry-na-opryszczke.html" target="_blank">plastry na opryszczkę</a>, które świetnie maskują objawy. Zawierają hydrokoloid, który sprzyja gojeniu przez tworzenie odpowiedniego środowiska. Całkiem dobrze sprawdzają się przy rozwiniętych pęcherzykowatych wykwitach.
- Nie należy stosować maści z antybiotykami, gdyż wydłużają leczenie (można je stosować w momencie nadkażenia bakteryjnego).
- W pierwszej kolejności warto sięgać po preparaty w formie maści i żelów. Tabletki są zalecane w przypadku zmian nawracających i uporczywych.
- Przy opryszczce wskazana jest suplementacja witaminami z grupy B (B1 i B2). Warto też unikać zimna i stresu, zadbać o wzmocnienie organizmu oraz w lecie regularnie stosować pomadki ochronne z filtrem UV.
mgr farm. Agata Trzebiatowska