Masz nos czerwony jak u renifera Rudolfa, na dodatek leci z niego, jak z kranu? A Twój głos brzmi jak z zaświatów? Co robić? Przeczytaj, jak szybko pozbyć się kataru!
Ile trwa katar?
Znasz to żartobliwe powiedzenie, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni? Jest w nim sporo prawdy. Na pozbycie się nieżytu nosa czasem trzeba nawet 10 dni. Na szczęście znajdziemy w aptece całkiem niezły oręż do objawowego leczenia kataru. Preparaty te pomogą zadbać o zdrowie górnych dróg oddechowych. Leczenie kataru ma na celu zmniejszenie ilości wydzieliny oraz obrzęku błony śluzowej nosa i ułatwienie oddychania.
Skąd bierze się katar?
Odpowiedź układu odpornościowego na atak wirusów - to przyczyna kataru. Rinowirusy, adenowirusy, koronawirusy szczególnie uprzykrzają nam życie w sezonie jesienno-zimowym. Przenoszą się drogą kropelkową, więc przebywanie w towarzystwie osób kichających czy kaszlących wydatnie zwiększa ryzyko zachorowania. Wydzielina produkowana w trakcie kataru ułatwia pozbycie się z organizmu intruzów.
Na co dzień ta naturalna wydzielina błon śluzowych nosa i zatok przynosowych nawilża je, chroni przed szkodliwymi czynnikami, odpowiada również za ogrzanie wdychanego powietrza. Gdy jednak patogenów jest za dużo, rozwija się zapalenie błony śluzowej, a organizm zwiększa produkcję wydzieliny i właśnie wówczas mówimy o katarze. Na początku mamy cieknący katar. W miarę rozwoju choroby wydzielina zalega w zatokach (zapalenie zatok) i nosie, wówczas w wilgotnym środowisku dochodzi do namnażania mikrobów. Gęsty katar przyjmuje kolor zielono-żółty.
Objawy kataru
Pierwsze objawy kataru to swędzenie nosa i drapanie w gardle, kichanie. Inne najczęściej występujące objawy kataru to:
- wydzielina z nosa – najpierw wodnista, po kilku dniach zazwyczaj gęstsza i podbarwiona na zielono-żółto (zielony katar, żółty katar to tzw. katar zatokowy, świadczący o zapaleniu zatok przynosowych)
- ból głowy, uczucie ucisku w zatokach
- trudności w oddychaniu, będące następstwem obrzęku błony śluzowej nosa
Rodzaje kataru
Katar niejedno ma imię. Wyróżniamy trzy jego rodzaje:
- katar alergiczny (katar sienny, alergiczny nieżyt nosa) – przy katarze siennym wydzielina charakteryzuje się dużą wodnistością, a sama choroba - najczęściej sezonowością (końcowe miesiące pierwszego półrocza). Jest odpowiedzią organizmu na alergeny. Jeśli uczula kurz lub sierść zwierzęcia, alergiczny nieżyt nosa będzie dokuczać aż do momentu zaprzestania ekspozycji na alergen, niezależnie od pory roku. Podlega leczeniu.
- katar infekcyjny – najczęściej w przebiegu przeziębienia i grypy. Może pojawiać się kilka razy w roku, a u dzieci nawet częściej. Na początku wodnisty, potem gęsty katar. Podlega leczeniu.
- katar naczynioworuchowy – występuje np. podczas zmiany temperatury, np. wejścia z zimnego dworu do mieszkania, podczas jedzenia gorącej i ostrej potrawy itp. Nie wymaga leczenia.
Jak szybko pozbyć się kataru?
W leczeniu nieżytu nosa istotną rolę pełni higiena. Po pierwsze, w przypadku kataru należy używać jednorazowych chusteczek, które po usunięciu wydzieliny z nosa wyrzucamy. Zaopatrzmy się w roztwór wody morskiej. Oczyszczenie nosa wodą morską z substancją nawilżającą zadba o prawidłowe nawilżenie błon śluzowych i przygotuje je na przyjęcie leków w aerozolu.
Leczenie kataru
Część leków, które pozwalają szybko pozbyć się kataru, jest dostępna w aptece tylko stacjonarnie. Nie kupimy przez internet leków na katar z pseudoefedryną, bo obrót w sieci tą substancją jest zakazany. Można je natomiast dostać bez recepty u farmaceuty. Pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, tym samym przynosząc ulgę od uczucia zatkania i ułatwiając oddychanie.
Popularne i chętnie kupowane przez pacjentów „saszetki na przeziębienie”, o ile zawierają w składzie fenylefrynę, również sprawdzą się w leczeniu kataru.
Wiele osób, również tych cierpiących na katar alergiczny, chętnie sięga po żele, krople czy aerozole do nosa z oksy- lub ksylometazoliną. Co wybrać? Forma żelowa sprawia, że po aplikacji lek nie spływa po tylnej ścianie gardła, jest więc praktyczna. Obie substancje czynne, podobnie jak wspomniana wyżej pseudoefedryna, wykazują działanie obkurczające śluzówkę nosa i odblokowują go, ułatwiając oddychanie. Niektórzy producenci wskazują, że stosowanie konkretnego aerozolu skraca katar o dwa dni1 w porównaniu z używaniem jedynie roztworu soli fizjologicznej. Prawdą jest, że wspomniane leki działają szybko po aplikacji, nawet w kilkadziesiąt sekund, i przynoszą ulgę zazwyczaj na kilka godzin. Ale uwaga: nie należy ich stosować dłużej niż 5-7 dni. To zalecenie należy potraktować poważnie. Nadużywanie niesie takie konsekwencje jak uczucie zatkania nosa, bóle głowy, zaburzenia węchu i niszczy śluzówkę nosa.
Jak pozbyć się kataru w pięć minut?
Metoda leczenia kataru w pięć minut to: oczyścić nos za pomocą izotonicznego roztworu soli mineralnych, wydmuchać, następnie zastosować aerozol lub żel z oksy- lub ksylometazoliną. To leczenie objawowe, czyli działające na skutki nieżytu nosa, a nie jego przyczynę.
Jak pozbyć się kataru domowymi sposobami?
Da się leczyć katar domowymi metodami. Starym, sprawdzonym przez pokolenia sposobem jest parówka. Do miski wlej gorącą wodę, wsyp sól i – jeśli masz – dodaj kilka kropel olejku eterycznego, najlepiej sosnowego, miętowego lub eukaliptusowego lub sięgnij po specjalną mieszankę o leczniczym działaniu, nadającą się do domowych inhalacji.
W przypadku kataru godne polecenia są również irygacje, czyli płukanie nosa. Tu albo sięgamy po gotowe zestawy, albo radzimy sobie sami. Potrzebna będzie strzykawka, lekko ciepła woda oraz sól (pół płaskiej łyżeczki na 500 ml wody). Strzykawką nabieramy roztwór soli, jedną ręką zatykamy dziurkę nosa, która nie będzie płukana, do drugiej wpuszczamy płyn, jednocześnie wciągając go nosem. Następnie wydmuchujemy nos i płuczemy drugą dziurkę. Płukanie nosa, choć nie wydaje się przyjemne, wykazuje sporą skuteczność: oczyszcza nos, nawilża śluzówkę i „zbiera” z niej wirusy.
Moda rodem z TikToka na wkładanie do nosa ząbków czosnku, żeby szybko pozbyć się kataru, zdecydowanie nie zasługuje na naśladowanie. Walka z zatkanym nosem domowymi sposobami przedstawionymi powyżej z pewnością jest bezpieczniejsza.
Jak pozbyć się kataru spływającego do gardła?
Niektórzy pytają, jak pozbyć się kataru z gardła. Dziwnie to brzmi, ale kto doświadczył spływania gęstej wydzieliny z zatok po tylnej stronie gardła, dobrze wie, jakie to nieprzyjemne uczucie. Trzeba jak najszybciej pozbyć się… gluta. Z pomocą przyjdą leki działające sekretolitycznie i mukolitycznie. Co się kryje pod tymi trudnymi pojęciami?Leki sekretolityczne z grupy mukolityków – zwiększają ilość śluzu (wydzieliny) i upłynniają ją, powodując, że odkrztuszanie staje się łatwiejsze. Choć wydaje się, że przydadzą się tylko w razie mokrego kaszlu, nic bardziej mylnego. Poradzą sobie też z gęstą wydzieliną spływającą z zatok do gardła. Można sięgnąć po syrop, tabletki lub kapsułki. Pierwsza postać sprawdzi się u dzieci.Leki mukolityczne – zmniejszają lepkość śluzu. Wśród substancji czynnych o takim działaniu są: acetylocysteina, karbocysteina czy bromheksyna. Tu również są do wyboru różne formy, np. tabletki, tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie, syrop.
Źródła:
[1] Charakterystyka produktu leczniczego Nasivin Classic z dn. 18.06.2019 r., w porównaniu z roztworem soli fizjologicznej.