Co to jest furagina?
Furagina, której inna nazwa to furazydyna, jest organicznym związkiem chemicznym o wzorze sumarycznym C10H8N4O5, zaliczanym do grupy pochodnych nitrofuranu. Furagina jest stosowana przede wszystkim jako lek przeciwbakteryjny. Wykazuje działanie bakteriostatyczne na szereg bakterii Gram-dodatnich (np. Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis) oraz Gram-ujemnych (to np. Salmonella, Shigella, Proteus, Klebsiella, Escherichia, Enterobacter), szczególnie tych, które infekują dolne drogi moczowe – zwłaszcza Escherichia coli. Sprawdza się również w przypadku bakterii opornych na sulfonamidy, ale jest nieskuteczna w walce z Pseudomonas aeruginosa oraz wybranym szczepem Proteus spp.

W aptece znajdziesz wiele produktów zawierających furaginę, dostępnych bez recepty
Na czym polega działanie furaginy?
Warto wiedzieć, że furagina działa wielotorowo:
- hamuje syntezę białek bakteryjnych,
- uszkadza bakteryjne DNA.
W efekcie dochodzi do zahamowania namnażania się bakterii. Ponadto furagina, podobnie jak inne pochodne nitrofuranu, wspiera aktywację układu odpornościowego, co również pomaga w zwalczeniu infekcji.
Furagina: stosowanie
Na co furagina? Jest ona zalecana przede wszystkim przy leczeniu ostrych oraz przewlekłych, niepowikłanych infekcji dróg moczowych, które zostały wywołane przez pałeczki okrężnicy, czyli bakterie E.coli. Może być również stosowana podczas leczenia:
- zakażeń gruczołu krokowego,
- nawracających infekcji pęcherza i dróg moczowych,
- ropnego zapalenia miedniczek nerkowych,
a także po operacjach układu moczowego – z myślą o profilaktyce infekcji.
Jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie dolnych dróg moczowych i konieczność zastosowania furaginy?
Warto przede wszystkim podkreślić, że zakażenia układu moczowego są przede wszystkim problemem kobiet – wynika to z różnic w budowie anatomicznej: panie mają krótką cewkę moczową. Typowe objawy, które mogą wskazywać na infekcję bakteryjną, to:
- odczuwanie bólu oraz pieczenia w trakcie oddawania moczu,
- częstsze parcie na pęcherz i konieczność natychmiastowego skorzystania z toalety,
- umiarkowana bolesność w dolnej części brzucha,
- zmiana koloru moczu – np. krwiomocz lub ciemnobrunatny kolor płynu.
Warto przy tym podkreślić, że powyższe objawy nie zawsze świadczą o bakteryjnym zakażeniu dolnych dróg moczowych. Mogą się też pojawić m.in. w wyniku infekcji wenerycznej, np. przy rzeżączce lub chlamydii, a także, w przypadku kobiet, grzybiczej – zwłaszcza gdy towarzyszą im upławy oraz pojawia się ból w trakcie zbliżeń intymnych.
W związku z tym, jeśli doświadczasz takich objawów, skonsultuj się z lekarzem, aby podjąć właściwą formę terapii.
Jakie badania wykona lekarz, podejrzewając, że konieczne będzie zastosowanie furaginy?
Podstawą będzie oczywiście badanie moczu. Diagnostyka laboratoryjna pozwoli m.in. na ocenę jego pH, a także na wykrycie ewentualnej obecności bakterii, a zwłaszcza E. coli. Jeśli wynik to potwierdzi, zapewne zostanie zalecone leczenie z wykorzystaniem furaginy. Diagnostyka może objąć również badanie krwi oraz badania obrazowe.
Warto przy tym wspomnieć, że niektóre kobiety zmagające się z nawracającymi infekcjami układu moczowego, mogą – po uzyskaniu takiej rekomendacji od lekarza prowadzącego – samodzielnie rozpocząć leczenie. Wynika to z faktu bardzo wysokiego prawdopodobieństwa powtórzenia się tej samej diagnozy.
Furagina: dawkowanie
Dawkowanie furaginy powinno być uzgodnione z lekarzem prowadzącym, jednak u osób dorosłych najczęściej rekomendowany jest następujący schemat:
- 100 mg 4x na dobę pierwszego dnia kuracji,
- 100 mg 3x na dobę w następnych dniach.
Czas leczenia wynosi zazwyczaj 7-8 dni. Inne zalecenia są stosowane w przypadku kobiet, które zmagają się z nawracającymi zakażeniami – wówczas lekarz może zalecić przyjmowanie 100 mg furaginy na noc, przez 6-12 miesięcy.
Furagina jest też w niektórych sytuacjach podawana dzieciom od 2. roku życia. Dawki powinny być dostosowane do masy ciała, natomiast poniżej tego wieku są zawsze uzgadniane indywidualnie. Lek u dzieci i młodzieży musi być zawsze przyjmowany pod ścisłą kontrolą lekarza.
Furagina: skutki uboczne
Furagina jest substancją leczniczą. Jak każdy inny lek, może wywoływać działania niepożądane, choć trzeba pamiętać, że nie wystąpią one u każdego. Najczęściej pojawiają się:
- bóle głowy,
- nudności,
- nadmierne oddawanie gazów.
Bardzo rzadko mogą się zdarzyć, np. zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, biegunka lub zaparcia i bóle brzucha, gorączka, dreszcze czy objawy alergiczne, a także neuropatia obwodowa (u osób z cukrzycą), niedokrwistość hemolityczna.
Warto także pamiętać, że pochodne nitrofuranu u mężczyzn mogą także mieć niekorzystny wpływ na czynność jąder oraz ruchliwość plemników czy wydzielanie spermy.
Furagina: interakcje z innymi lekami
Furagina może wchodzić w interakcje z innymi, stosowanymi równolegle preparatami. Szczególnej uwagi wymaga stosowanie:
- leków z grupy chinolonów o działaniu bakteriobójczym, np. kwasu nalidyksowego czy norfloksacyny, ponieważ furagina hamuje ich działanie,
- antybiotyków (aminoglikozydowe oraz tetracykliny) – ich działanie może zostać zintensyfikowane,
- chloramfenikolu i rystomycyny,
- leków zwiększających wydalanie kwasu moczowego,
- leków zobojętniających sok żołądkowy, które mają w składzie związki magnezu,
- atropiny,
- witamin z grupy B.
Dlatego przed rozpoczęciem kuracji warto poinformować lekarza lub farmaceutę o przyjmowanych innych lekach – tak, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Warto także podkreślić, że przyjmowanie furaginy może zafałszować wynik oznaczenia glukozy w moczu metodą z użyciem roztworów Benedicta i Fehligna na dodatni.
Furagina a alkohol
Podczas stosowania furazydyny nie powinno się spożywać alkoholu – zwiększa to wystąpienie niebezpiecznej dla organizmu reakcji niepożądanej.
Furagina: przeciwwskazania
Furaginy nie powinny stosować przede wszystkim osoby z nadwrażliwością na tę substancję, a także na inne pochodne nitrofuranu lub substancje pomocnicze zastosowane w wybranym preparacie.
Przeciwwskazania do stosowania furaginy obejmują również:
- I trymestr ciąży (w kolejnych, a także w okresie karmienia kobieta powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym i przyjmować lek pod jego ścisłą kontrolą),
- ciężka niewydolność nerek,
- bezmocz lub skąpomocz,
- polineuropatia cukrzycowa,
- niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Jak przyjmować furaginę i o czym pamiętać w czasie kuracji?
Jeśli chcesz, aby kuracja furaginą efektywnie wspomogła Twój powrót do zdrowia, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach, które warto stosować w trakcie kuracji.
- Zadbaj o stworzenie kwaśnego środowiska – furagina działa słabiej w środowisku o zasadowym odczynie. Najlepiej radzi sobie ona przy pH ok. 5,5. Dlatego można pomyśleć, np. o przyjmowaniu furaginy razem z witaminą C czy żurawiną.
- Przyjmuj furaginę podczas spożywania posiłków – najlepiej tych wysokobiałkowych (np. zawierających mięso, warzywa strączkowe czy nabiał). Białko wspomaga zwiększenie biodostępności biologicznej furaginy, jak również jej stężenie w moczu.
- Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej higieny intymnej – tak, aby utrzymać prawidłowe pH w strefie dolnych dróg moczowych. To zalecenie, które warto stosować również po pozbyciu się problemu.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażeń układu moczowego?
Profilaktyka zakażeń układu moczowego jest szczególnie ważna dla kobiet. Aby uniknąć częstego powtarzania się tego problemu, warto:
- zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a zatem przyjmowanie minimum 1,5 litra płynów w ciągu doby,
- nie odwlekać nadmiernie oddania moczu, gdy pojawi się parcie na pęcherz – warto skorzystać z toalety tak szybko, jak jest to możliwe,
- stale dbać o higienę strefy intymnej, w szczególności po zakończeniu stosunku płciowego,
- zwrócić uwagę na kierunek podcierania się po skorzystaniu z toalety – należy zawsze to robić w kierunku od przodu do tyłu, aby wykluczyć ryzyko przemieszczenia się bakterii E.coli i innych z okolic odbytu w stronę cewki moczowej.
Profilaktycznie dobrym rozwiązaniem może być także żurawina – np. w postaci soku. Istnieją także suplementy diety zawierające wyciąg z tego owocu.
Pod jakimi postaciami jest dostępna furagina w aptece?
W aptekach jest dostępnych wiele preparatów zawierających furaginę – są wśród nich dostępne leki OTC, jak również leki na receptę. Można wśród nich wymienić m.in. Furaginum, Furagin, uroFuraginum czy Neofuraginę. Wybór preparatu warto skonsultować z lekarzem lub z farmaceutą – zwracając m.in. uwagę na zawartość furaginy. Pamiętaj, że ważnym źródłem informacji o furaginie jest ulotka preparatu – należy się z nią zawsze zapoznać przed rozpoczęciem przyjmowania leku.